captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: apie Madvilionių dvarelį ir Daunoravos dvarą

Du Šiaurės Lietuvos laimės kūdikiai. Palikti likimo valiai, bet dar gyvi. Iš molio drėbtas Madvilionių dvarelis. Ir medinio fachverko perlas – Daunoravos dvaras.
Medinio fachverko perlas – Daunoravos dvaras. wikipedia.org nuotr.
Medinio fachverko perlas – Daunoravos dvaras. wikipedia.org nuotr.

Du Šiaurės Lietuvos laimės kūdikiai. Palikti likimo valiai, bet dar gyvi. Iš molio drėbtas Madvilionių dvarelis. Ir medinio fachverko perlas - Daunoravos dvaras.

Joniškis, Kriūkų seniūnija,  Madvilionių dvarelis. Tiesa, jį išvydus, vaizdai verčia sunerimti. Prieš mūsų akis – Ponų namas. Atrodo, kad iš molio drėbtas pastatas išgyvena paskutiniąsias savo dienas. Ten, kur dabar žiojėja įgriuvusi konstrukcija, būta puošnaus prieangio: dvišlaitis stogelis su drožinėta ažūrine tvorele ir arkomis. Madvilionių priklausė iš Kuršo kilusiai fon Goesų giminei. Dvaro savininkai savo gyvenimą paskyrė lietuvybei puoselėti, ne turtams kaupti, dvaras tarnavo kaip kultūros ir švietimo židinys – tapo Šiaurės Lietuvos tautinio atgimimo centru: įrengta platinamų draudžiamų lietuviškų knygų slaptavietė, įkurta ir slapta lietuviška mokykla.

Madvilionių dvarelį į kultūros vertybių registrą susigriebta įtraukti tik šių metų pavasarį. Paveldo vertybę sukilo ginti vietos žmonės ir Šiaurės Lietuvos krašto kultūros tyrėjai. 

Kitas fachverko architektūros perlas – Daunoravos dvaras Satkūnų seniūnijoje,  priklausęs vienai garsiausių ir turtingiausių Šiaurės Lietuvos giminių, kilusiai iš Kuršo. Tačiau šiandien nežinančiam šio krašto istorijos matomi vaizdai dvaro sodybos neprimena. Didžioji dalis buvusios dvaro žemės bei dalis pastatų išparduota. Sunku patikėti, kad įgriuvusiame Ponų name iki šiol yra gyvenama, čia įrengti socialiniai būstai.

Joniškis ir didžiuojasi, ir verkia turįs tokį paveldą.

Laidos autoriai Ingrida Daraškevičiūtė ir Algis Kuzminskas.

„Atspindžiai“– lapkričio 10 d., ketvirtadienį, 19.45 val. per LRT KULTŪRĄ.

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close