captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Istorijos detektyvai“: Kaip lietuviai prie britų jungtis norėjo

Kodėl tarpukario Lietuvos politikai svarstė Didžiosios Britanijos protektorato idėją? Kiek šis planas buvo realus? Ar buvo bandymų tai įgyvendinti? Kitoje rubrikoje klausime, iš kokio socialinio sluoksnio kilo hipių judėjimas sovietmečiu. Šiuos klausimus šį antradienį nagrinės „Istorijos detektyvų“ laida.

1919 metų pradžioje Lietuvos valstybės politinis gyvenimas įsibėgėjo, tačiau tarptautinė padėtis buvo itin kebli. Dalį Lietuvos buvo užėmę bolševikai, sudėtingi santykiai ir su kaimynine Lenkija. Reikėjo ieškoti partnerių. Lietuva negalėjo tikėtis pagalbos nei iš Vokietijos, nekalbant apie bolševikinę Rusiją.

Tuomet lietuvių žvilgsniai nukrypo į Antantės valstybių pusę. Tačiau Jungtinės Amerikos Valstijos buvo toli, o Prancūzija palaikė Lenkijos pusę. Iš karą laimėjusių valstybių liko tik Didžioji Britanija. Daliai politikų tai tapo savotišku išeities tašku iš sudėtingos situacijos.

Vilniaus Universiteto lektorius Andrius Grodis laidoje pasakos, jog 1919 metų sausio mėnesį prasidėjęs svarstymas nebuvo atsitiktinis: „Sudėtingoje situacijoje buvo nuspręsta, kad Didžioji Britanija turi tapti Lietuvos atrama. Tiesiog pamatoma, kad tai yra vienintelė iš laimėjusių valstybių, kuri rodo aktyvumą regione“.

Svarstymų etapai tais metais buvę keli. Vyriausybės posėdžiuose formuojamas projektas, kuris turėjęs Lietuvą susaistyti su britais tokiomis pačiomis teisėmis, kokias turi dauguma britų valdytų kolonijų. Vis dėlto, šios idėjos pabaiga buvo kiek netikėta, o apie tokius svarstymus nepriklausomoje Lietuvoje buvo nutylima. Kodėl? Pasakojimą pratęsime laidoje!

Kitoje rubrikoje nusikelsime į sovietinius laikus, kuomet miestų gatvėse „siautėjo“ ilgaplaukiai jaunuoliai. Pokalbiuose su tuometiniais hipiais bei fenomeną tiriančiais mokslininkais aiškinsimės, iš kokio socialinio sluoksnio kilo hipių judėjimas.

Vieną tiesą formavo režimas teigdamas, kad hipiai – skurdžių šeimų atžalos. O kaip buvo iš tiesų? Ar buvo tarp hipių ir vadinamojo „auksinio jaunimo“? Tai ir pabandysime išsiaiškinti.

Šį kartą išbandyti jėgas intelektualiame iššūkyje pakvietėme žurnalistą ir kolegą Ramūną Terlecką. Kaip jam seksis atsakinėti į mūsų paruoštus klausimus?

„Istorijos detektyvus“ žiūrėkite šį antradienį 22:30val. per LRT televiziją.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...