captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: restauruojama karališkoji LDK rezidencija

Restauruojama karališkoji LDK rezidencija pačioje Kauno senamiesčio šerdyje. Ir senovės plytininkystės tradicijas atkurianti Gintaro Kniežos plytinė Varėnos rajone, Krūminių kaime. 
Restauruojama karališkoji LDK rezidencija Kaune. KPD Kauno skyriaus nuotr.
Restauruojama karališkoji LDK rezidencija Kaune. KPD Kauno skyriaus nuotr.

Restauruojama karališkoji LDK rezidencija pačioje Kauno senamiesčio šerdyje. Ir senovės plytininkystės tradicijas atkurianti Gintaro Kniežos plytinė Varėnos rajone, Krūminių kaime. 

Kaunas. Aleksoto ir Muitinės gatvių sankryžoje ties Rotušės aikšte, pačioje senamiesčio šerdyje restauruojamas vienas seniausių Kauno pastatų. Tiesa, labiau yra žinoma jo ne per seniausia istorija - devynioliktame amžiuje čia buvo įkurta miesto ligoninė. Pastato fasadas buvo tinkuotas. Prasidėjus restauravimo darbams, iš po tinko ėmė lįsti gotikinės plytos.

Keturioliktojo amžiaus pabaigoje čia sau sandėlius statė turtingi Hanzos pirkliai. Vėliau, šešioliktajame amžiuje, pastatas rekonstruotas pagal renesanso madas. Tampa karališkąja LDK rezidencija - įsitikinę tyrėjai: architektė, tvarkybos darbų projekto vadovė Regina Tumpienė ir darbų vykdytojas Ramūnas Misiūnas.  Tikra sensacija - aptikti renesansiniai keraminiai langų apvadai, tokių puošnių iki šiol paveldo pastatuose nebuvo rasta nei Kaune, nei visoj Lietuvoj.  Dar tik tyrimų pradžia. Tačiau jau iš kiekvienos pėdos lenda LDK istorija.  Karališkasis pastatas patikėtas Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetui. Tūkstančių kvadratinių metrų erdvėse šeimininkauja menininkai.

Varėnos rajone, Krūminių kaime, esančioje Gintaro Kniežos plytinėje pastatytos gamybinės patalpos ir gyvenamasis namas tapo iki šiol besitęsiančio senovės plytininkystės tradicijų atkūrimo proceso dalimi, nors buvo daug abejojančių, ar pavyks įsikurti čia iš Vilniaus atvykusiam keramikui.  Kieme pradėjo rūkti plytų degimo krosnis. Tokia, ar bent jau panaši į krosnis, kurios prieš šimtmečius atsirasdavo mūrinių statybų pašonėje. Kaimo pakraštyje įsikūrė Lietuvos didžiosios kunigaikštystės plytinė.  Gintaras Knieža atkūręs ne tik įrangą, bet ir senovės plytų gamybos technologiją,  savo gaminių kokybe stebina Lietuvos restauratorius. Atlikti technologiniai bandymai  rodo, kad plytų sudėtis, atsparumo savybės nenusileidžia XVI - XVII a. gamintoms plytoms. Gintaras Knieža pristato plytų gamybos procesą ir atskleidžia laiko ištrintas ir iš naujo atrastas senąsias technologijas. Iš žemės gelmių iškastas molis, virtęs plytomis su dvidešimt pirmojo amžiaus meistrų paliktais ženklais, sugulė į Jašiūnų dvaro sodybos vartus ir tvorą.

Laidos autoriai Ingrida Daraškevičiūtė ir Algis Kuzmickas.

„Atspindžiai“– lapkričio 3 d., ketvirtadienį, 19.45 val. per LRT KULTŪRĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...