captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: kaip keičiasi etnografinis Musteikos kaimas

Per sovietmetį, Musteikos kaimo, esančio Dzūkijos nacionaliniame parke, veidą subjaurojo pirkių, svirnų ir kluonų stogus padengęs šiferis.
Etnografinis Musteikos kaimas.
Etnografinis Musteikos kaimas.

Per sovietmetį, Musteikos kaimo, esančio Dzūkijos nacionaliniame parke, veidą subjaurojo pirkių, svirnų ir kluonų stogus padengęs šiferis. Sutrūnijo vietos meistrų gaminti langai, nunyko puošnios langinės, ornamentuoti lėkiai ir vėjalentės, kitos mažosios architektūros detalės.

Vasara prabėgo ir štai Musteikos kaimas pilnas stogdengių, stalių ir dailidžių, kasdien suvažiuojančių iš visos Lietuvos. Poška kirviai, skiedros lekia. Vienoje iš sodybų, pirkios stogas jau uždengtas gontais. Kitą sodybą baigia apjuosti senovinė tvora. Pirkia, kurioje mokyklą buvo įkūręs gamtininkas Tadas Ivanauskas,  pradėta restauruoti, šviečia pakeisti supuvę rąstai.

Medinio paveldo restauratorius Laimonas Bartkus pirkias išpuoš ir mažosios architektūros detalėmis. Restauruodamas langus, meistras nenaudoja šiuolaikinių medžiagų – nei silikono, nei glaisto, tik senovinę sandarinimo medžiagą.

Restauravimo darbai baigsis kitų metų pavasarį. Per žiemą naujai gontais ir skiedrom bus dengiami stogai, pakeisti sienojai, sutvertos tvoros patamsės ir iš pirmo žvilgsnio atrodys, kad Musteika nesikeičia šimtą metų. Deja, greitai taip dar nebus. Kol kas restauruojama per dešimt sodybų.

„Atspindžiai. Paveldo kolekcija“– spalio 13 d., ketvirtadienį, 19.45 val. per LRT KULTŪRĄ.

 

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...