captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: Uostadvario švyturys ir lyninis keltas per Nerį

Uostadvario technikos paveldo vertybės ir apleistas dvaras prie Atmatos upės. Ir karą bei negandas atlaikęs vienintelis Lietuvoje lyninis keltas per Nerį. 
Lyninis keltas per Nerį.
Lyninis keltas per Nerį.

Uostadvario technikos paveldo vertybės ir apleistas dvaras prie Atmatos upės. Ir karą bei negandas atlaikęs vienintelis Lietuvoje lyninis keltas per Nerį. 

Šilutės rajonas, Rusnės sala. Kairiajame Atmatos upės krante, daugiau kaip šimtą metų stovi Uuostadvario švyturys, kuris ypatingas vien tuo, kad yra ne jūros, o marių švyturys. Su bokštu sujungtas švyturio prižiūrėtojo namelis. Dar viena įdomi aštuoniolikos metrų aukščio švyturio architektūros detalė – briaunos iš glazūruotų plytų. Uostadvaris taip pat turi vandens matavimo bei vandens kėlimo stotį. Tačiau kaimelio istorija prasideda ne nuo švyturio, o už kelių šimtų metrų – nuo įkurto dvaro. Šiandien dvarelis atrodo tarytum įprastas daugiabutis, tačiau iš po tinko lenda raudonos plytos – Rytprūsių architektūra.

Norint iš Širvintų rajono patekti į Kaišiadorių rajoną, galima pasinaudoti reta transporto rūšimi – keltu per Nerį. Tai vienintelis Lietuvoje išlikęs lyninis keltas, veikiantis be variklio. Gediminas Dzeventauskas – jau trečios kartos keltininkas. Vietoje buvusio tilto per Nerį, keli kilometrai nuo Čiobiškio medinį keltą pirmasis pastatė dar senelis, jam amatas sekėsi ir taikos metais, ir per karą. Net ir sovietams nacionalizavus keltą, senelis dirbo keltininku. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, keltininko amatą prisiminė ir Gedimino tėvelis. Apie šešiasdešimt kvadratinių metrų, dviejų kambarių buto dydžio, keltas kelia ne tik lengvąsias mašinas, pavienius keliautojus, bet ir lauknešėlius, netgi... viščiukus. Persikelti į kitą krantą neilgai trunka, nebent keliaujantys trokšta... pasikalbėti su keltininku.

Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė, režisierius Linas Paugis.

„Atspindžiai. Paveldo kilekcija“ – gegužės 23 d., pirmadienį, 18.30 val. per LRT KULTŪRĄ.

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...