captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atspindžiai“: dviejų sąžiningų tyrėjų portretai

Architektas restauratorius Kęstutis Bubnaitis apie vieno turtingiausio pirklio namą Kaune. Ir pasivaikščiojimas po Vilniaus senamiesčio erdves su sieninės tapybos restauratoriumi Vytautu Raila.
Sieninės tapybos tyrėjas Vytautas Raila.
Sieninės tapybos tyrėjas Vytautas Raila.

Architektas restauratorius Kęstutis Bubnaitis apie vieno turtingiausio pirklio namą Kaune. Ir pasivaikščiojimas po Vilniaus senamiesčio erdves su sieninės tapybos restauratoriumi Vytautu Raila.

Kaunas, Vilniaus gatvė. Pastatas senamiestyje, priešais arkikatedrą baziliką, priklausęs vienai įtakingiausių Kauno giminių – turtingo pirklio būstas. Namas tinkuotu pilku fasadu, po kuriuo slypi du architektūros stiliai – gotika ir renesansas. Architektas restauratorius Kęstutis Bubnaitis rodo ranka braižytas išklotines, į kurias suguldyti dar prieš trisdešimt metų atliktų kruopščių tyrimų rezultatai. Istorinio pastato būta dviejų aukštų. Ir nors dabar madinga keiksnoti sovietmetį, bet buvo priimtas drąsus sprendimas: pristatytus aukštus nugriauti, netgi koreguojant greta esančio pastato aukštį, kad būtų atkurtas istorinis pastatas.

Vilniaus senamiestis. Didžiosios gatvės gale esantis istorinis pastatas vidaus erdvėse slepia unikalią lipdybą ir polichrominį dekorą. Vienoje iš patalpų - dar ankstyvojo klasicizmo stilius. Kitoje patalpoje matome lipdinius. Jie vėlesnio laikotarpio, atsiradę, kai buvusi puošni reprezentacinė salė buvo suskaidyta į tris patalpas. Lipdiniai – vėlyvojo klasicizmo. Aptikta ir polichrominio dekoro. Matome autentiškas spalvas, nepadailintas ir neparyškintas jokios restauracijos. Lipdyba ir polichrominis dekoras – tik konservuota, prieš tai nuvalius ne vieną dažų sluoksnį. Tokių archaiškų lipdinių, nepaliestų restauratoriaus rankos,Vilniuje kažin ar daugiau kur išlikę. Anot polichromijos tyrėjo Vytauto Railos, ir ateityje unikalų istorinį dekorą reikėtų išsaugoti ir eksponuoti nerestauruojant.  Skapo gatvė – viena siauriausių Vilniaus senamiesčio gatvelių. Vienoje iš patalpų išvysime interjerą, kurio prieš keletą metų atlikti tyrimai atvertė dar vieną Vilniaus architektūros istorijos puslapį. Mūro ir sieninės tapybos tyrimai byloja, kad pastatas išaugo šešiolikto amžiaus pabaigoje – septynioliktojo pradžioje. Puošnios tapytos konsolės – galbūt Valdovų rūmų architektūros įtaka šio būsto šeimininkams. Viena  siena – tai buvusi senojo Vilniaus tvora. Kitoje patalpoje būta virenės. Radinys retas - pasiturinčio vilniečio būstas.

Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė, režisierius Linas Paugis.

„Atspindžiai“– balandžio 25 d., pirmadienį, 18.30 val. per LRT KULTŪRĄ.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...