captcha

Jūsų klausimas priimtas

Vergovės byla Anglijoje: lietuvis – laisvas, bet maitinasi labdaros valgyklose

Prieš keletą mėnesių laidoje „Emigrantai“ jau matėme interviu su kone vergu tapusiu Laurynu Kelpša. Tada jis buvo vienintelis iš vergovės išlaisvintas lietuvis. Šios istorijos herojus Mindaugas Prokopas, gyvenantis Didžiojoje Britanijoje, Liverpulyje, irgi nusprendė nebetylėti. Apie tai – „Emigrantai“ antradienį 19.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ
Mindaugas Prokopas.
Mindaugas Prokopas.

Prieš keletą mėnesių laidoje „Emigrantai“ jau matėme interviu su kone vergu tapusiu Laurynu Kelpša. Tada jis buvo vienintelis iš vergovės išlaisvintas lietuvis. Šios istorijos herojus Mindaugas Prokopas, gyvenantis Didžiojoje Britanijoje, Liverpulyje, irgi nusprendė nebetylėti. Apie tai – „Emigrantai“ antradienį 19.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ.

Iš vergiškų darbo sąlygų Britanijos Kento grafystėje darbuotojai buvo išlaisvinti prieš ketverius metus. Buvę Mindaugo darbdaviai kaltinami išnaudojimu ir prekyba žmonėmis. Nors teistis su britais pasiryžo septyniese, manoma, kad vištų gaudytojais toje firmoje dirbo apie 70 lietuvių. Mindaugas pasakoja, kad jo darbovietėje galiojo šiuolaikiniame pasaulyje protu nesuvokiamos taisyklės. Vienam darbuotojui prasižengus, nukentėdavo visi. Viršininkai dažniausiai juos bausdavo nemokėdami uždirbtų pinigų. Bet pasitaikydavo dar žiauresnių bausmių: prižiūrėtojai juos mušdavo ar net pjudydavo šunimis.

37-erių vyras Anglijoje gyvena kone dešimtmetį. Lietuvoje baigęs statybininkų mokyklą ir dirbęs santechniku, Mindaugas atvyko į Angliją ieškoti laimės. Anglų kalbos nemokantis vyras tapo vištų gaudytoju. Kompanija, kurioje dirbo Mindaugas, užsiėmė kiaušinių tiekimu didžiausiems Britanijos prekybos centrams. Vištų gaudytojams tekdavo keliauti po visą šalį, kartais būdavo taip, kad po pamainos nusnausti pavykdavo tik pakeliui į kitą miestą, kur  reikėjo dirbti toliau.

Trijų miegamųjų name gyveno 10–15 vyrų. Laisvų dienų vištų gaudytojai turėjo mažai, bet būdavo, kad ir poilsio dieną iškviesdavo dirbti. Vienintelė lietuvių pramoga būdavo alkoholis. Bet, jei staiga iškviestas darbuotojas būdavo su kvapeliu, grėsdavo bausmės. Kartą darbo vietoje Mindaugas patyrė sunkią nugaros traumą. Vyras dvi savaites negalėjo vaikščioti, o darbdaviams tai buvo nė motais. Mindaugas nugaros skausmus jaučia iki šiandien.

Lietuvis jau trejus metus gyvena Liverpulyje, tačiau nesijaučia laimingas: neturi darbo, pinigų, gyvena socialiniame būste ir maitinasi labdaros valgyklose. Vištų gaudymas buvo paskutinė jo darbo vieta. Po nugaros traumos vyras negali dirbti fizinių darbų, o kitiems darbams reikia anglų kalbos, kurios lietuvis vis dar neišmoko.

Mindaugas su viltimi laukia bylos baigties, nes tikisi gauti kompensaciją, kuri pagerintų jo gyvenimo kokybę. Vyras dažnai susilaukia raginimų grįžti gyventi į Lietuvą, tačiau jis griežtai atkerta, kad tėvynėje jam nebėra ką veikti.

Laida „Emigrantai“ – šį antradienį 21.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ. Reportažus rengia Orijus Gasanovas ir Akvilė Kavaliauskaitė.

Laidos įrašą galite rasti LRT.lt mediatekoje.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...