captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Istorijos detektyvai“: nežinomi Lietuvos ir JAV santykiai

Koks lietuvis liejo kraują už JAV nepriklausomybę? Kokiam tikslui jis paliko gautus už kovas pinigus? Mitas, o gal tiesa, kad ankstesnis Niujorko pavadinimas buvo Aušra? Kaip Zenonas Lukošius vokiečių povandeninį laivą paėmė? Ir ar tiesa, kad amerikiečiai per radiją kvietė lietuvius kovoti su ginklu rankose? Šias temas Virginijus Savukynas nagrinės laidoje „Istorijos detektyvai“ šį sekmadienį 16.10 val. per LRT TELEVIZIJĄ.
Laidos vedėjas Virginijus Savukynas.
Laidos vedėjas Virginijus Savukynas.

Ilgą laiką lietuviams tai buvo pažadėtoji žemė, bet lietuviai ne tik naudojosi teikiamomis JAV galimybėmis. Jie ir prisidėjo prie šios valstybės kūrimo. „Istorijos detektyvų“ laidą pradėsime pasakojimu apie lietuvį, kuris kovojo už JAV nepriklausomybę. Kas dalydavo patarimus JAV prezidentui? Kieno paveikslas kabėjo legendinio kapitono Nemo kajutėje? Kieno vardas perverdavo tirono ausį, kaip sakė poetas Baironas? Apie ką rašė JAV prezidentas T. Jeffersonas: „Tai tyriausias laisvės sūnus, kurį man kada nors teko pažinti, – laisvės visiems, o ne tik saujelei turtingųjų“?

Niujorkas – svajonių miestas. Toks buvo, toks yra šiandien, toks išliks. Tačiau ar patikėtumėte, kad šis miestas turėjo lietuvišką pavadinimą? Netikite? Štai kaip rašė steigiamojo Seimo narys Juozas Pronskus: „Tie lietuviai pradėjo statyti miestą, kurį pavadino Aušra. Tuo laiku prasidėjo gausinga imigracija olandų, kurie apsigyveno toje vietoje, ir tarp lietuvių ir olandų kilo ginčas dėl miesto vardo. Lietuviai norėjo palaikyti vardą Aušra, o olandai – New Amsterdam, ir tie ginčai ėjo ligi atvyko Duke of York ir išsprendė ginčus, pavadindamas tą miestą New York.“ Štai ir detektyvas: ar tikrai taip buvo? Kas tai yra? Istorinė tiesa ar mitas?

1944 m. birželio 4 d. JAV pasiekė didelę pergalę jūroje. Jiems pasisekė ne tik nugalėti priešą, bet ir paimti jų povandeninį laivą. Vienas iš tos pergalės kalvių – lietuvių emigrantų palikuonis Zenonas Lukošius. Kaip visai tai nutiko?

Vyresnės kartos žmonės prisimena pasakojimus, kad per radijo stotis amerikiečiai kvietė eiti į miškus, kovoti prieš sovietus, o patys dalijo pažadus, kad ateis padėti. Ar šis populiarus įsitikinimas, kad amerikiečiai ateis pavergtai Lietuvai į pagalbą ir išvaduos nuo sovietų jungo, turėjo realų pagrindą? O galbūt tai buvo tik dar vienas mitas? Istorikai laidoje paneigs šį mitą.

O laidą baigsime puikiu interviu su JAV ambasadorės patarėja kultūrai, švietimui ir žiniasklaidai Rima J. Vydmantas apie lietuviškas ir amerikietiškas tapatybes. Ir jai užduosime klausimą: kada amerikiečiai išrinks prezidentą, turintį lietuviškų šaknų?

„Istorijos detektyvai“ kartu su Virginijumi Savukynu – sekmadienį 16.10 val. per LRT TELEVIZIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...