captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Emigrantuose“ – apie tai, kaip lietuviai tapo XXI amžiaus vergovės aukomis

Didžiosios Britanijos piliečiai ūkininkai Jacqueline ir Darrellas Houghtonai teisme kaltinami prekyba žmonėmis. Pagrindiniais šios istorijos dalyviais tapo mūsų tautiečiai. Byloje aštuonios lietuviškos pavardės: septynių nukentėjusiųjų ir vieno kaltinamojo, prisidėjusio prie įtariamų vergvaldžių veiklos.

Socialinės dokumentikos laida „Emigrantai“ jau septintąjį sezoną per LRT TELEVIZIJĄ rodys pačias tikriausias lietuvių istorijas iš gyvenimo svetur. Pirmoji sezono laida prasideda skandalingai. Šį antradienį 19.30 val. matysite XXI amžiaus vergovės atvejį, į kurį, deja, pateko lietuviai.

Didžiosios Britanijos piliečiai ūkininkai Jacqueline ir Darrellas Houghtonai teisme kaltinami prekyba žmonėmis. Pagrindiniais šios istorijos dalyviais tapo mūsų tautiečiai. Byloje aštuonios lietuviškos pavardės: septynių nukentėjusiųjų ir vieno kaltinamojo, prisidėjusio prie įtariamų vergvaldžių veiklos.

Dauguma nukentėjusiųjų bijo garsiai kalbėti, tik 23 metų telšiškis Laurynas Kelpša sutiko išskirtinai laidai „Emigrantai“ papasakoti apie savo skaudžią patirtį vištų fermose. Į Angliją, Kento grafystėje esantį Meidstoną, Laurynas atvyko 2010 m. būdamas vos aštuoniolikos. Internete radęs viliojantį darbo skelbimą, vaikinas susižavėjo mintimi per keletą mėnesių uždirbti nemažai pinigų. „Skelbime buvo rašoma: reikalingi lietuviai, vištų gaudytojai, atlyginimas nuo 200 iki 350 svarų“, – pasakoja vaikinas ir priduria, kad, vos tik atvykęs, girdėjo nemažai perspėjimų, bet į juos nekreipė dėmesio.

Vištgaudžių kompanija priklausė pagyvenusiai britų porai. Tačiau jie patys su samdiniais nebendravo. Viskuo rūpinosi lietuvis, prisistatęs Ediku. „Įsėsdavome į autobusiuką ir niekada nežinodavome, kada grįšime. Išvažiuojame sekmadienį, o grįžti galime pirmadienio arba trečiadienio rytą, o gal ir ketvirtadienio vėlyvą vakarą. Na, o ilsėdavomės kelionėje iš fermos į fermą“, – apie baisias darbo sąlygas pasakoja lietuvis ir priduria, kad vištas tekdavo gaudyti avarinės būklės fermose, kur tiesiogine žodžio prasme lūždavo grindys ir dažnai darbuotojai rimtai susižalodavo. Laurynui teko dirbti sulaužytais šonkauliais, o pareikalavus poilsio, jam buvo grasinama nesumokėti atlyginimo.

Praėjus metams žiauraus darbo, labiausiai nukentėję lietuviai darbuotojai surašė savo liudijimus Anglijos teisėtvarkos pareigūnams ir iš savo skriaudėjų pareikalavo atlyginti patirtą žalą. Dvejus metus ši byla nebuvo viešinama, tyrėjai rinko duomenis. Rugpjūčio mėnesį byla pagaliau pateko į teismą Londone.

Kita laidos „Emigrantai“ istorija kur kas šviesesnė. Meilės istorija iš Graikijos. Buvusi Kauno kamerinio teatro aktorė Asta Steponavičiūtė savo gyvenimo kelią, o visų pirma – meilę atrado graiko inžinieriaus Konstantino glėbyje. Pora Graikijoje atšventė vestuves. Asta vėl pradėjo vaidinti teatre, mokosi graikų kalbos ir dirba įmonėje, teikiančioje informaciją apie kompanijos „Microsoft“ gaminių technines subtilybes.

Pirmąją laidos „Emigrantai“ sezono laidą žiūrėkite šį antradienį 19.30 val. per LRT TELEVIZIJĄ. Reportažus rengia Orijus Gasanovas ir Akvilė Kavaliauskaitė. Laidos įrašą galite rasti LRT.lt mediatekoje.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...