captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Pasaulio lietuvių žinios“: Airijos Karikmakroso lituanistinė mokykla „Saulės zuikučiai“ mini penkerių metų gimtadienį

Balandžio 26-ąją nuo pat ryto Airijos Karikmakroso lituanistinėje mokykloje „Saulės zuikučiai“ entuziastingai buvo ruošiamasi paminėti gražią sukaktį – penkerių metų gimtadienį. 
S. Bielskio nuotr.
S. Bielskio nuotr.

Balandžio 26-ąją nuo pat ryto Airijos Karikmakroso lituanistinėje mokykloje „Saulės zuikučiai“ entuziastingai buvo ruošiamasi paminėti gražią sukaktį – penkerių metų gimtadienį. 

Pasak lituanistinės mokyklos direktorės ir įkūrėjos Kristinos Jankaitienės, norą kažko siekti kas kartą pastūmėja kitų Airijoje įsikūrusių lituanistinių mokyklų, sėkmingai puoselėjančių gimtąją lietuvių kalbą, pavyzdys.

Penktojo gimtadienio šventę pradėjo mokyklos moksleiviai, surengdami kelis pasirodymus, po kurių buvo perskaitytas mokyklos kolektyvui skirtas Lietuvos švietimo ir mokslo ministerijos sveikinimas, kurį pasirašė ministerijos kancleris Dainius Numgaudis.

Su gražia sukaktimi pasveikinti linksmųjų „Saulės zuikučių“ atvyko didelis būrys svečių. LR ambasadorė Airijoje Rasa Adomaitienė labiausiai nusipelniusiems mokyklos bendruomenės nariams įteikė ambasados padėkas. Kolegas sveikino kitų Airijos lituanistinių mokyklų atstovai. Iš Dublino, Kavano, Monachano ir Dundalko lietuviškų mokyklų atvykę mokytojai ir mokiniai „Saulės zuikučiams“ paruošė įvairių staigmenų – dalijosi nuoširdžiais sveikinimo žodžiais, dovanojo tortus bei gėles, vaikai surengė gražius muzikinius ar šokių pasirodymus.

Jaunieji lietuvaičiai atliko ne tik lietuviškus kūrinius, bet dainavo ir airiškas dainas, šoko airiškus šokius, grojo pianinu ir smuiku. Taip buvo pagerbti į mokyklos gimtadienio šventę užsukę svečiai airiai – Monachano apskrities meras Padraig McNally, buvusi Karikmakroso miesto savivaldybės narė Mary Kerr-Conlon bei vietinės mokyklos, kurios patalpose ir veikia „Saulės zuikučių“ lituanistinė mokykla, direktorius Paul Fitzpatrick. 

Kita šio šeštadienio „Pasaulio lietuvių žinių“ tema – iš Niujorko.

Neturtingi imigrantai iš Lietuvos daugiau kaip prieš 100 metų rinko pinigus, kad pačiame Niujorko centre – Manhatane – būtų pastatyta lietuviška bažnyčia. Tautiečių planai realybe virto 1910 metais, kai duris visiems tikintiesiems atvėrė Aušros Vartų bažnyčia.

Po beveik 100 metų, 2007-aisiais, Manhatane pastatytus Dievo namus Niujorko arkivyskupija uždarė. Toks sprendimas buvo priimtas atsižvelgus į katalikų bažnyčios vadovų skundus, esą bažnyčia sutraukia per mažai tikinčiųjų. Kiek vėliau Niujorke ir jo apylinkėse gyvenančius lietuvius pasiekė dar liūdnesnė žinia – planai bažnyčią nugriauti.

Už Atlanto įsikūrusių tautiečių veiksmai atgauti lietuvių kultūriniu ir socialiniu centru tapusį pastatą tęsėsi daugiau nei aštuonerius metus. Beveik kiekvieną sekmadienį tikintieji rinkdavosi prie uždarytos bažnyčios ir sustoję ant laiptų sukalbėdavo maldas. Niujorko arkivyskupijos sprendimą nugriauti pastatą susirūpinę tautiečiai užginčijo teisme. Nors lietuvių ieškinys pasiekė Jungtinių Valstijų Aukščiausiąjį Teismą, visgi teko susitaikyti su pralaimėjimu.

Balandžio 26 dieną prie jau pradėtos griauti Niujorko Aušros Vartų bažnyčios vyko paskutinės atsisveikinimo Mišios, į kurias tikinčiuosius kvietė bažnyčios išsaugojimo iniciatyvinė grupė, vadovaujama  Mindaugo Blaudžiūno ir Ritos Stelmokienės. Tylos minute pagerbę Aušros Vartų bažnyčios įkūrėją – kunigą Vytautą Šeštoką, padėkoję visiems, aktyviai rėmusiems ir kovojusiems už šventovės išsaugojimą, susirinkusieji uždegė 105 žvakes, simbolizuojančias 105 parapijos gyvavimo metus, penkiomis kalbomis – lotyniškai, portugališkai, itališkai, angliškai ir lietuviškai – sukalbėjo Švč. Mergelės Marijos maldą. Būtent šiomis kalbomis kalbėjo Aušros Vartų bažnyčią įvairiais istorijos etapais lankę etninių grupių atstovai.

Nors uždarydama bažnyčią Niujorko arkivyskupija žadėjo, kad Aušros Vartų pastato neparduos, o naudos jį religinės paskirties reikmėms, deja, jau greitai bažnyčios vietoje išdygs 18 aukštų prabangių apartamentų statinys.

„Pasaulio lietuvių žinios“ – jau šį šeštadienį per LRT Lituanicą 23.30 val. Lietuvos laiku, 21.30 val. Londono laiku, 16.30 val. Niujorko laiku, 15.30 val. Čikagos laiku. Vedėjas Modestas Mastavičius.

Laidą tiesiogiai galima matyti ir portale LRT.lt.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...