captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Pasaulio lietuvių žinios“: lietuvybės sala Šveicarijoje

Fribūras – mažytė lietuvybės sala Šveicarijoje. Fribūro ir Lietuvos ryšių istorija skaičiuoja jau antrą šimtmetį. Pirmasis lietuvis studentas šiame mieste Šveicarijos vakaruose studijavo dar 1895-aisiais, praėjus šešeriems metams nuo katalikiškojo universiteto įkūrimo. Vėliau didelė dalis Fribūre mokslus baigusių lietuvių tapo Lietuvos Respublikos kūrėjais, garsiais menininkais bei mokslininkais. Bendromis jėgomis ant šimtamečių Lietuvos valstybingumo šaknų jie pastatė nesugriaunamus valstybės pamatus, ant kurių prieš 25 metus iš naujo stojosi nepriklausoma Lietuva.  
Renginio Fribūre akimirka. Dianos Brunner nuotr.
Renginio Fribūre akimirka. Dianos Brunner nuotr.

Fribūras – mažytė lietuviškumo sala Šveicarijoje. Fribūro ir Lietuvos ryšių istorija skaičiuoja jau antrą šimtmetį. Pirmasis lietuvis studentas šiame mieste Šveicarijos vakaruose studijavo dar 1895-aisiais, praėjus šešeriems metams nuo katalikiškojo universiteto įkūrimo. Vėliau didelė dalis Fribūre mokslus baigusių lietuvių tapo Lietuvos Respublikos kūrėjais, garsiais menininkais bei mokslininkais. Bendromis jėgomis ant šimtamečių Lietuvos valstybingumo šaknų jie pastatė nesugriaunamus valstybės pamatus, ant kurių prieš 25 metus iš naujo stojosi nepriklausoma Lietuva.

Kovo 22 dieną į Lietuvos-Šveicarijos mokslo, informacijos ir kultūros centrą Fribūre paminėti Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 25-mečio rinkosi Šveicarijoje įsikūrę tautiečiai, svečiai iš Lietuvos bei mūsų valstybės draugai šveicarai.

Fribūro Šv. Mikalojaus katedroje susirinkusiuosius sveikino Seimo narys Andrius Kubilius ir Lietuvos-Šveicarijos mokslo, informacijos ir kultūros centro prezidentė Milda Matulaitytė-Feldhausen, Fribūro Šv. Mikalojaus katedros kanauninkui Paul‘ui Frochaux‘ui padėkojusi už suteiktą galimybę pirmą kartą istorijoje lietuviškas Mišias surengti Fribūro miesto katedroje.

Šv. Mišias už Lietuvos laisvę bei Jono Totoraičio ir lietuvių studentų atminimą aukojo Šventojo Mauricijaus parapijos Sankt Morice vikaras, kunigas Audrius Micka, kuriam talkino žinoma lietuvė pianistė Rita Žiedaitė, grojusi istoriniais Fribūro katedros vargonais. „Ferencas Listas lietėsi prie šių vargonų, jais grojo, o šiandien čia skamba lietuviški akordai. Tai didelė garbė Lietuvai“, – susijaudinusi po Mišių kalbėjo muzikė.

Šventinę programą tęsė iš Vilniaus atvykusio profesoriaus Alfredo Bumblausko įdomūs pasakojimai apie lietuvių atsiradimo istoriją bei žinomos Lietuvos atlikėjos Astos Pilypaitės koncertas, kuriame linksminosi ne tik vietos lietuviai ir fribūriečiai, bet ir iš kitų Šveicarijos miestų atvykę tautiečiai bei jų draugai šveicarai.

Ne paslaptis, kad Čikagoje susitelkusi itin gausi lietuvių bendruomenė, tad nenuostabu, kad būtent čia veikia daugybė lietuviškų organizacijų, kurias dažnai vienija bendri tikslai, bendra veikla ar tie patys nariai. Todėl kyla natūralus poreikis bendrauti tarpusavyje, dalytis emocijomis, gera nuotaika, kartu organizuoti įspūdingus renginius, kuriuose visiems – ir mažiems, ir dideliems – būtų gera bei smagu dalyvauti.

„Pasaulio lietuvių žinių“ reportaže iš Čikagos – vaizdai iš kovo 22-ąją vykusios, net 700 svečių pritraukusios, lietuvybe dvelkusios šventės „Geltona-žalia-raudona“, kurią rengė gausus būrys įvairių organizacijų – ne tik JAV lietuvių bendruomenė, Pasaulio lietuvių centras, Maironio, Čikagos, Gedimino, Rasos lituanistinės mokyklos, bet ir Lietuvių Fondas, Čikagos skautai ir ateitininkai bei Čikagos lietuvių „Rotary“ klubas.

Šio šeštadienio „Pasaulio lietuvių žinių“ laidoje dar galėsite išvysti vaizdus iš Liuksemburge vykusio Nepriklausomų lietuvių krepšinio lygos – NeLKL – turnyro ir sužinoti apie 2009 metais Londono Sityje dirbančių lietuvių sukurtą projektą LT Big Brother, kurio iniciatoriai po pasaulį pasklidusius tautiečius, šiuo metu studijuojančius priešpaskutiniame arba paskutiniame bakalauro ar magistro kurse bei norinčius tapti projekto LT Big Brother dalyviais, kvies teikti paraiškas ir dalyvauti programos dalyvių atrankoje.

„Pasaulio lietuvių žinių“ rubrikoje „Tapatybė.LT“ – politikas, verslininkas, kelias kadencijas Lietuvos radijo ir televizijos asociacijos prezidento pareigas ėjęs, o dabar „Klajūnų klubui“ vadovaujantis Gintautas Babravičius.

„Pasaulio lietuvių žinios“ – jau šį šeštadienį per LRT Lituanicą 23.30 val. Lietuvos laiku, 21.30 val. Londono laiku, 16.30 val. Niujorko laiku, 15.30 val. Čikagos laiku. Vedėjas Modestas Mastavičius.

Laidą tiesiogiai galima matyti ir portale LRT.lt.

Laidos anonsas:

LRT Lituanicą galima matyti: http://www.lrt.lt/apie-lrt/tv-pasiekiamumas/transliacija-palydovu 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...