captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Stilius“: kokios savybės jungia ir skiria lietuvius ir italus?

Įtalą Stefaną Lanzą į Lietuvą atviliojo ne daili lietuvaitė, o mūsų kalba. Lotynų kalbos magistrantas pirmą kartą čia atvyko prieš aštuoniolika metų į universiteto rengiamus lietuvių kalbos kursus užsieniečiams. Ir sako Kauną pamilęs iškart.   
Lietuvių filologijos mokslų daktaras<br> italistikos docentas Stefano Lanza.
Lietuvių filologijos mokslų daktaras
italistikos docentas Stefano Lanza.

Įtalą Stefaną Lanzą į Lietuvą atviliojo ne daili lietuvaitė, o mūsų kalba. Lotynų kalbos magistrantas pirmą kartą čia atvyko prieš aštuoniolika metų į universiteto rengiamus lietuvių kalbos kursus užsieniečiams. Ir sako Kauną pamilęs iškart. Būtent Kaune Stefano tapo lietuvių filologijos mokslų daktaru, italistikos docentu, sukūrė šeimą ir susilaukė dvynukų. O greta to meilė lietuvių kalbai tik stiprėjo. Stefano išleido lietuvių – italų kalbos žodyną, o iš studentų sulaukė įvertinimo – lietuvių kalbą esą mokantis geriau nei kai kurie tautiečiai. Kaip Stefano mato mus ir kaip mus lygina su italais? Kokios savybės mus jungia ir skiria? Ir kiek gyvenimo užima itališka meilė?

Kai apie bangas prabyla jų specialistė Jolanta Urbaitienė, kyla neregėtai daug klausimų. Tačiau jie nesusiję su fizika ar radiju. Teta bangos yra iš smegenų srities, kurioje miego arba meditacijos būsenoje gimsta mintis, randasi kūryba ir net persikrauna žmogaus imuninė sistema. Airijoje gyvenanti Jolanta neslepia, jog poveikio šiomis bangomis mokėsi pas žymiausią JAV teta bangų specialistę Vianna Stibal, pasaulyje išgarsėjusią hylerę ir dvasinių praktikų mokytoją. „Vienuolyno vyresnioji skundžiasi, jog nuo mano praktikų jai pradėjo augti tamsūs plaukai, nors jau daug metų vienuolė buvo žila“, – pasakoja Jolanta, atvirai pripažįstanti, jog teta bangomis daug kas abejoja, tačiau neigti jų, įrodytų fizikiniais metodais, nedrįsta niekas. Airijoje vienuolyne dirbanti Jolanta Urbaitienė, kažkada Kaune paliko šeimą ir išvyko ieškoti savo kelio. Ką ji rado, atrodo, neįtikėtina. „Tuo netiki net mano mama ir dukros. Net draugė, kurią išvadavau nuo galvos skausmų, irgi nesuvokia, kaip taip yra“, – aplinkos skepsio neslepia moteris, tikinanti, jog visos ligos ir nesėkmės susiję su žmogaus įsitikinimais, kurių nepakeitus, nėra ko laukti pokyčių. Apie kokius pokyčius kalba teta bangų žinovė ir kodėl ji sako galinti padėti įveikti negandas?  

Kokių aukų reikia kūrybai? Tai atskleidžia Lietuvos scenos legendos – moderniojo šokio teatro „Aura“ įkūrėja ir vadovė Birutė Letukaitė. „Kai nutyla ovacijos ir nusileidžia uždanga, lieka fizinis skausmas“, - sako Birutė, kaip niekas kitas, gerai išmananti, ką tai reiškia. Tačiau nepaisant visko, jos vadovaujamas teatras šiais greito vartojimo laikais yra tarsi stulbinamas fenomenas. O jį sukūrė moteris, galėjusi keturis dešimtmečius ramiausiai praleisti tarp knygų. Tačiau kaip ir kodėl Birutė pasirinko nepalyginti sunkesnį kelią ir ką jame prarado? „Iliuzijų nėra“, – sako teatro vadovė ir kalba be užuolankų.

„Stilius“ kovo 28d., 19.30 val.  Laidos autorė ir vedėja Violeta Baublienė.

Laidos anonsas:

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...