captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Pasaulio lietuvių žinios“: Kaziuko mugė Norvegijoje

Kiekvienais metais kovo mėnesio pirmomis dienomis Vilniaus senamiesčio gatves užlieja šurmuliuojanti Kaziuko mugė. Tai viena ryškiausių kalendorinių švenčių, turinti šimtmečių tradicijas, kiekvieną kartą pristatanti išmoningus rankų darbo gaminius. Nuostabu, kad mugės tradicijos tęsiamos ir tose šalyse, kuriose gausu lietuviškus papročius puoselėjančių tautiečių.  
„Kaziuko mugė” Norvegijoje.
„Kaziuko mugė” Norvegijoje.

Kiekvienais metais kovo mėnesio pirmomis dienomis Vilniaus senamiesčio gatves užlieja šurmuliuojanti Kaziuko mugė. Tai viena ryškiausių kalendorinių švenčių, turinti šimtmečių tradicijas, kiekvieną kartą pristatanti išmoningus rankų darbo gaminius. Nuostabu, kad mugės tradicijos tęsiamos ir tose šalyse, kuriose gausu lietuviškus papročius puoselėjančių tautiečių.

Vasario 28 – kovo 1 dienomis Sandneso mieste Norvegijoje vyko jau trečia Rogalando lietuvių bendrijos amatų komiteto narių suorganizuota Kaziuko mugė, kurioje šventės svečius sveikino Rogalando lietuvių bendruomenės pirminkas Saulius Trepekūnas, Sandneso meras Stanley Wirakas ir Lietuvos ambasadorė Norvegijoje Izolda Bričkovskienė. Susirinkusiesiems daug džiugių emocijų suteikė polka su ragučiais, Norvegijos Rogalando vaikų laisvalaikio centro „Draugystė“ mokinių dainos bei šokiai.

Amatininkai ir prekiautojai taip pat nesnaudė. Mugėje buvo galima rasti riestainių ir širdelių, šakočių ir grybukų, pyrago ir giros, tortų ir kibinų, sumuštinių ir šašlykų, veltų ir megztų drabužių, juvelyrinių dirbinių ir tapybos darbų. Rogalando vaikų laisvalaikio centro „Draugystė“ mokiniai mugėje pardavinėjo ne tik pačių iškeptus riestainius, bet ir pačių pagamintus vėjo malūnėlius. Vaikai ypač džiaugėsi kiekviena parduota preke, nes norėjo surinkti kuo daugiau lėšų paramos ir labdaros fondui „Rugutė“, remiančiam onkologinėmis ligomis sergančius vaikus. Labdara buvo renkama ir organizacijai „Gelbėkit vaikus“.

Lemonte įkurtame Pasaulio lietuvių centre nuotaikinga Kaziuko mugė šurmuliavo kovo 1-ąją. Čikagoje gyvenantys lietuviai skautai mugę rengia jau 56 metus iš eilės. Tokiu būdu tęsiamos bei puoselėjamos gražios lietuviškos tradicijos, prie kurių įgyvendinimo aktyviai prisideda ir Amerikoje gimę bei užaugę jaunieji lietuvaičiai. Visas mugės dieną surinktas pelnas yra skiriamas skautų veiklai paįvairinti bei stovyklavietėms pagerinti.

Tad nenuostabu, kad šventės dieną Pasaulio lietuvių centre buvo galima sutikti didelį būrį Čikagos lietuvių skautų sąjungos narių – Aušros Vartų / Kernavės sesių tuntą, Nerijos jūrų skaučių tuntą bei Lituanikos brolių tuntą.

Konektikuto sostinėje Hartforde vyresniosios skautės Danguolės Ruseckaitės-Banevičienės iniciatyva Kaziuko mugė, kurioje renkama labdara Atlanto skautams bei lietuviškai „Tėvynės garsų“ radijo laidai paremti ir Švenčiausiosios Trejybės bažnyčiai išlaikyti, vyksta jau daugiau kaip 60 metų. Šiemet Kaziuko mugės svečius sveikino skautams vilkiukams vadovaujantis Linas Banevičius, mugėje vyko speciali loterija, buvo galima įsigyti įvairių lietuviškų suvenyrų, lino arba gintaro dirbinių, nuostabių verbų.

Šio šeštadienio „Pasaulio lietuvių žinių“ laidoje dar galėsite išvysti vaizdus iš Renhofo pilyje Hiutenfelde, Vokietijoje, įsikūrusios žymios Vasario 16-osios gimnazijos, kurioje buvo švenčiama Lietuvos Valstybės atkūrimo diena bei gimnazijos 65-metis, iš Lietuvių kultūros centre Belgijoje vykusio susitikimo su romano „Tarp pilkų debesų“ autore, garsia Amerikos lietuve Rūta Šepetys bei iš Peterbore, Jungtinėje Karalystėje, vykusios iškilmingos Peterboro miesto piliečio apdovanojimų įteikimo ceremonijos, kurioje buvo apdovanoti ir du lietuviai – Steponas Bronius Vaitkevičius bei Genadijus Skutel.

„Pasaulio lietuvių žinių“ rubrikoje „Tapatybė.LT“ apie Kaziuko mugės istoriją, tradicijas bei reikšmę pasakos Lietuvos liaudies kultūros centro Papročių poskyrio vadovė, etnologė Nijolė Marcinkevičienė.

„Pasaulio lietuvių žinios“ – jau šį šeštadienį per LRT Lituanicą 23.30 val. Lietuvos laiku, 21.30 val. Londono laiku, 16.30 val. Niujorko laiku, 15.30 val. Čikagos laiku. Vedėjas Modestas Mastavičius.

Laidą tiesiogiai galima matyti ir portale LRT.lt.

Laidos anonsas: 

LRT Lituanicą galima matyti: http://www.lrt.lt/apie-lrt/tv-pasiekiamumas/transliacija-palydovu 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...