captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Istorijos detektyvai“: 10 svarbiausių valstybei datų, kurias minėjome 2014 metais

Nuo Treniotos nužudymo iki Lietuvos okupacijos, nuo Oršos pergalės partizanų pasipriešinimo... „Istorijos detektyvų“ komanda, vedama Virginijaus Savukyno, atrinko dešimt svarbiausių Lietuvos valstybei datų, kurias minėjome 2014-aisiais.  
Laidos vedėjas Virginijus Savukynas.
Laidos vedėjas Virginijus Savukynas.

Nuo Treniotos nužudymo iki Lietuvos okupacijos, nuo Oršos pergalės partizanų pasipriešinimo... „Istorijos detektyvų“ komanda, vedama Virginijaus Savukyno, atrinko dešimt svarbiausių Lietuvos valstybei datų, kurias minėjome 2014-aisiais.

1264 metų pavasario rytas. Kunigaikštis Treniota prabudęs nuėjo į prausyklą. Beeidamas galbūt jis džiaugėsi, jog jam pavyko sumaniai suregzti intrigą prieš dėdę Mindaugą. Karalius pasilaikė atvykusią gedėti mirusios Mortos seserį, kuri buvo Daumanto žmona. Šis, aišku, degė neapykanta. Ir tuo pasinaudojo jis, Treniota, sukurstė Daumantą nužudyti karalių. Tačiau Treniota nežinojo, kad jo triumfas truks labai trumpai. Tas rytas prausykloje jam buvo paskutinis. Jis buvo nužudytas. Kaip šis įvykis paveikė Lietuvos valstybę? Kokias turėjo pasekmes? Atsakymai – LRT laidoje „Istorijos detektyvai“.

1514 metais, rugsėjo 8d., Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenė pasiekė vieną didžiausių karinių pergalių prieš Maskvą XVI amžiuje. Nors prieš mūšį caras jau gyrėsi, kad Žygimantą Senajį vežios įkalintą narve. Taip nenutiko. Maskvėnai buvo sustabdyti.

Kaip teigia prof. dr. Rimvydas Petrauskas, vis atsinaujinančiuose karuose su Maskva Oršos mūšis Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei buvo tarsi trumpas šviesos blyksnis, tokia didelė, efektinga pergalė, kuri galbūt nepakeitė visos situacijos, bet ilgam pasiliko to meto Lietuvos politinio elito atmintyje.

Kitas jubiliejus buvo „užmirštas“ – tai Liublino unija. Niekas net nepastebėjo, kad šiemet sukako toks jubiliejus. Tačiau prieš šimtą penkiasdešimt metų viskas buvo kitaip. 1864 m. rugpjūčio 12 d. Druskininkų bažnyčioje buvo aukojamos šv. Mišios, jose dalyvavusios moterys buvo pasipuošusios baltomis suknelėmis, raudonomis ir mėlynomis kokardomis ant skrybėlių, o vyrai – lenkų tautiniais drabužiais. Po mišių prastuomenei buvo patiekta valgyti miesto sode bei pasirūpinta pramogomis – surengta nemokama loterija, nemokamai buvo įleidžiama ir į koncertą. Šventė kulminaciją pasiekė vakare, kai nuo kelto Nemunu buvo nuplukdytas su transparantas, kuriame buvo vaizduojama lietuviška sermėga aprengta ranka, nutiesta link lenkišku durtiniu apvilktos ranką kitame upės krante. Būtent taip buvo paminėtos Liublino unijo metinės.

Kokios kitos svarbiausios datos? Ką jos reiškė mūsų valstybei? Apie tai žiūrėkite laidoje „Istorijos detektyvai“ kartu su Virginijumi Savukynu šį šeštadienį 13.00 val. per LRT. 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...