captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atrask Lietuvą“: meninė drožyba Prienuose

„Iš vaikystės išlikę iki sielos gelmių mieli prisiminimai, kai pieva atrodė kaip miškas, o senelio klėtis – kaip paslaptinga stebuklų šalis. Skiedrų kalnai, nebaigtų spintų ir kitų baldų labirintai, o ką jau kalbėti apie kvapus. Tas šviežio medžio kvapas, pasklidęs erdvėje, lydi iki šiol.“
Tautodailininkas<br> medžio skulptorius Algimantas Sakalauskas.
Tautodailininkas
medžio skulptorius Algimantas Sakalauskas.

„Iš vaikystės išlikę iki sielos gelmių mieli prisiminimai, kai pieva atrodė kaip miškas, o senelio klėtis – kaip paslaptinga stebuklų šalis. Skiedrų kalnai, nebaigtų spintų ir kitų baldų labirintai, o ką jau kalbėti apie kvapus. Tas šviežio medžio kvapas, pasklidęs erdvėje, lydi iki šiol. Gaila, kad senelio savarankiški baldininkystės mokslai truko neilgai. Jis, vienas pirmųjų Lietuvos savanorių, dviejų Sidabrinių kryžių kavalierius, „politiko karjerą“ pratęsė Karagandos ir Stalino praktinėse studijose Sibire. Grįžo nekalbus. Mano užduodami klausimai liko neatsakyti. Pačiam teko susirasti atsakymus ir pradėti „krimsti“ mokslus. Atsakymų ieškau ir dabar“, – mintimis dalijasi tautodailininkas, medžio skulptorius Algimantas Sakalauskas.

Nemuno kilpų ir miškų apsuptose Birštono ir Prienų apylinkėse gausu turtingos istorinės ir kultūrinės praeities bei dabarties paminklų. Kaimo sodybose, pakelėse, jau nekalbant apie bažnyčių šventorius ir kapines, skaudžias atminimų vietas, aptinkama kryžių, koplytėlių medžiuose, koplytstulpių, apjuostų girliandomis ir gyvų gėlių puokštėmis. Iš jų sklinda dvasios jėga, meniškumas, nuostabus ryšys su gamta. Pavyzdžiui, kryždirbystės tradicijos yra savitos kiekviename Lietuvos regione, nuo amžių yra suaugusios su lietuvio pasaulėjauta, gyvos ir gyvybingos. Tai lėmė UNESCO sprendimą įrašyti kryždirbystę į žmonijos nematerialaus paveldo šedevrų sąrašą.

Žinomo tautodailininko A. Sakalausko iniciatyva 1990 m. grupė kūrybingų medžio drožėjų įkūrė viešąją įstaigą „Meninė drožyba“. Patirtį ir autoritetą turinčių tautodailininkų darbai plačiai pasklidę po Lietuvą ir pasaulį. Vos įžengus pro amatų centro vartus atsiveria nuostabus meno pasaulis: medžio drožybos darbai, skulptūros, stogastulpiai, kryžiai sukuria sakralinę aplinką, kurioje tarsi susitinki su žila senove. Kaip gera žinoti, kad ir šiais laikais noriai grįžtame prie senovės tradicijų ir šalia sodybų statome, pavyzdžiui, koplytstulpius.

Meninės drožybos centre netrūksta lankytojų ištisus metus. Žmonės domisi kryždirbyste, tradiciniais amatais, medžių rūšimis, mediena, apdirbimo technologijomis, nori pamatyti kūrybos ir gamybos procesą, patys dalyvauti. Pavyzdžiui, unikalius baldus galima gaminti iš šaknų, medienos atpjovų, drevių. Medžių suaugimai, gumbai ir kitokios gamtos išdaigos kūrėjų rankose tampa puikia žaliava unikaliems dirbiniams.

Ved. Jolanta Jurkūnienė.

„Atrask Lietuvą“ šeštadienį, liepos 19 d., 15. 03 val. ir pirmadienį, liepos 21 d., 16.03 val. per LRT RADIJĄ.

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...