captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija“: apie žemaičių kapines Abiejų tautų istorijoje

Vilniuje, Lenkų kultūros institute, ir Varniuose, Žemaičių vyskupystės muziejuje, vyko lenkų fotografo ir rašytojo Jano Sklodowskio monografijos „Žemaičių kapinės. Lenkiški pėdsakai abiejų tautų istorijoje“ pristatymas.
Lenkų kultūros instituto Vilniuje nuotr.
Lenkų kultūros instituto Vilniuje nuotr.

Tėvynė – tai žemė ir kapai, o praradusios atmintį tautos nustoja gyvavusios. Šia mintimi vadovaudamiesi lenkų paveldo saugotojai ir tyrėjai skiria dėmesį ne tik savo krašto teritorijoje esančioms kapinėms, bet ir šimtmečių bėgyje sukurtam paveldui, šiuo metu jau esančiam už Lenkijos ribų. Vilniuje, Lenkų kultūros institute, ir Varniuose, Žemaičių vyskupystės muziejuje, vyko lenkų fotografo ir rašytojo Jano Sklodowskio monografijos „Žemaičių kapinės. Lenkiški pėdsakai abiejų tautų istorijoje“ pristatymas. Kaip gražiai leidinio pradžioje pažymėta, ši studija skirta lietuviams ir lenkams – apmąstant bendrą penkių šimtų metų istoriją.

Żmudź, Žemaitija, Samogitia… Nepaprastai įdomus, besidriekiantis tarytum atokiau nuo judrių kelių kraštas. Kadaise – karaliaus Mindaugo valstybės lopšys, vėliau kaip Žemaitijos kunigaikštystė, šimtmečius susijusi su Abiejų Tautų Respublika, pagaliau – lietuvių tautinio atgimimo žemė. Nostalgiški, tarytum snaudžiantys, pilni ežerų, morenų ir kalvų peizažai slepia senovinius žygdarbius menančius praeities pėdsakus – paslaptingus pilkapius, bažnyčias, rūmus, dvarus, kapines, pakelės koplytėles… Ką šie kraštovaizdžiai atskleidė smalsiam stebėtojui – kraštovaizdžio grožiui jautriam fotografui, o taip pat ir dokumentininkui, kitos šalies ir mentaliteto žmogui?

Pasidalyti mintimis atlikus šį reikšmingą darbą sutiko pats autorius, leidinį rėmusio Lenkijos kultūros paveldo departamento atstovė Dorota Janiszewska-Jakubiak ir leidinio recenzentas Lietuvoje – Antanas Ivinskis, Žemaičių vyskupystės direktorius.

Ved. Inga Berulienė.

„Gyvoji istorija“ – gegužės 23 d., penktadienį, 16.03 ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...