captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Žinių amžius“: peritoninei dializei Lietuvoje – 20 metų

Lietuvoje inkstų transplantacijos pradėtos prieš 50 metų. Tai buvo labai rizikingas gydymo būdas. Šiuo metu 80 pasaulio šalių, taip pat ir Lietuvoje, transplantacija tapo jau įprasta klinikine praktika
Nuotraukoje: iš kairės VU Santariškių klinikų Nefrologijos centro vadovas prof. Marius Miglinas ir Sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Nefrologijos klinikos prof. Vytautas Kuzminskis.
Nuotraukoje: iš kairės VU Santariškių klinikų Nefrologijos centro vadovas prof. Marius Miglinas ir Sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Nefrologijos klinikos prof. Vytautas Kuzminskis.

Lietuvoje inkstų transplantacijos pradėtos prieš 50 metų. Tai buvo labai rizikingas gydymo būdas. Šiuo metu 80 pasaulio šalių, taip pat ir Lietuvoje, transplantacija tapo jau įprasta klinikine praktika. Belaukdami donoro tinkančio organo, pacientai priversti inkstų nepakankamumą gydyti dializės būdu. Vienas iš dializės būdų yra peritoninė.

Šiandien pasaulyje yra daugiau kaip 2 mln. sergančiųjų inkstų nepakankamumu. Daugiau kaip 1 mln. taikomas populiariausias gydymo būdas – hemodializė. Po to transplantacija ir mažiausiai populiari yra peritoninė dializė, kuri išsiskiria tuo, kad ją galima atlikti namuose, dirbti, mokytis, pramogauti ar atostogauti. Lietuva yra hemodializės tradicijų šalininkė, informacijos apie alternatyvią peritoninę dializę mūsų šalyje dar vis trūksta. Todėl dažnai ligoniai net nežino apie pasirinkimo galimybę. Šiuo metu Lietuvoje peritonine dialize gydomi daugiau kaip 50 ligonių, t.y. 4 proc. visų sergančiųjų. Europos šalyse gydoma 10–20 proc. visų dializuojamų ligonių. Hongonge – 80 proc., Meksikoje – 70 proc., Naujojoje Zelandijoje – 40 proc. Lietuvoje peritoninė dializė nėra populiari dar ir todėl, kad nėra šios procedūros įkainių, ligonių kasos apmoka tik už priemones. Taip pat daug kas priklauso ir nuo personalo entuziazmo, kuriam kartais pritrūksta kantrybės įrodinėti šio gydymo naudą ir dirbti tenka savanoriškais pagrindais.

Ką apie peritoninę dializę galvoja medikai? Kokios medicinos mokslininkų išvados?

Ved. Jolanta Jurkūnienė.

„Žinių amžius“ trečiadienį, balandžio 30 d., 16.03 val. per LRT RADIJĄ.

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...