captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gimtoji žemė“: nederlingų žemių ūkininkai nenori atsisakyti tradicinės žemdirbystės

Varėnos rajono ūkininkai, kaip ir daugelis šalies žemdirbių, jau pradėjo doroti javų derlių. Dėl mažų derlių, gerokai pabrangusio kuro, trąšų, technikos javus auginti darosi nuostolinga. Ilgą laiką gelbėdavo papildomos specialios išmokos nederlingų žemių savininkams, bet dabar jų mokėjimo perspektyva neaiški.

Varėnos rajono ūkininkai, kaip ir daugelis šalies žemdirbių, jau pradėjo doroti javų derlių. Bet, kaip tvirtina perlojiškis Juozas Baublys, ne tik javapjūtė ir kasdieniai darbai aktualūs nederlingų dzūkijos žemių savininkams. Dėl mažų derlių, gerokai pabrangusio kuro, trąšų, technikos javus auginti darosi nuostolinga. Ilgą laiką gelbėdavo papildomos specialios išmokos nederlingų žemių savininkams, bet dabar jų mokėjimo perspektyva neaiški.

Stambiųjų ūkių Lietuvoje pastaraisiais metais daugėja. Juose dirba tūkstančiai žmonių. Darbo sąlygos ūkiuose menkai tiriamos, tačiau diskusijos internete, neformalūs pokalbiai su ūkių darbininkais, bendruomenių aktyvistais, užimtumą žemės ūkyje tyrinėjančiais mokslininkais atskleidžia, jog samdomiems žemės ūkio darbuotojams sunku ar net neįmanoma derėtis su darbdaviu dėl darbo sąlygų ir atlyginimo. Burtis kaip Skandinavijoje ir kitose Europos šalyse į profesines sąjungas, kolektyviai atstovaujančias samdomus ūkių darbininkus, Lietuvoje dar nėra įprasta.

Šios savaitės rubrikos „Diena kaime“ herojus – ūkininkas, pedagogas, kaimo bendruomenės ir Anykščių VVG pirmininkas Valentinas Gudėnas. Nesvarbu, kad ūkyje ir apie namus vasariškų darbų gausybė – antradienis buvo numatytas visuomeninei veiklai.

Ved.  Arvydas Urba.

„Gimtoji žemė“ – trečiadienį, rugpjūčio 1 d., 06.03 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...