captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Atrask Lietuvą“: žemaičių Ožgavienės Plateliuose

Žemaičiai Plateliuose sako: „Je tori sveikatas ėr okatas, ėlga nemėslėjės, spausk i Platelius! Nesėgailiesi ėr bieduos netoriesi“.
Žemaitiškos Užgavėnės Plateliuose.
Žemaitiškos Užgavėnės Plateliuose.

Žemaičiai Plateliuose sako: „Je tori sveikatas ėr okatas, ėlga nemėslėjės, spausk i Platelius! Nesėgailiesi ėr bieduos netoriesi“. Nors Užgavėnės Plateliuose yra miestelio bendruomenės šventė, atvykusieji taip pat kviečiami ne spoksoti ar vėpsoti, o triukšmingai dalyvauti, pabūti persirengėliais, varyti žiemą iš kiekvieno kiemo ir taip puoselėti unikalią žemaitiškąją Užgavėnių tradiciją. Kur slypi žemaičių Užgavėnių fenomenas?

Žemaičių Užgavėnės neįsivaizduojamos be persirengėlių ir jų keliamo šurmulio, ubagavimo, vaišių, įvairiausių zbitkų ir linksmybių. Platelių apylinkėse persirengėlių kompanijos, vadinamos Užgavėnių žydais, buvo populiarios nuo seniausių neatmenamų laikų. Plateliai garsėja ne tik Užgavėnėmis, bet ir ličynų meistrais, rengiamomis Užgavėnių kaukių parodomis-konkursais. Vertingą nematerialųjį kultūros paveldą Plateliuose – Užgavėnes – 1996 m. pradėjo organizuoti Žemaitijos nacionalinio parko direkcija. Tada dalyvavo vos penki meistrai iš Platelių apylinkių. Po poros metų prisijungė plungiškiai. Pastaraisiais metais kaukių parodos vyksta Platelių dvaro sodyboje, o Užgavėnių kaukių parodoje eksponuojamos ličynos iš visos Žemaitijos. Nuo 2000 metų Užgavėnių kaukių paroda jau tampa konkursu, kuriame vertinamos ne tik tradicinės kaukės, bet ir dekoratyvinės. Pastaruoju metu dalyvauja ir mokiniai. Nuolatinė Užgavėnių ekspozicija įsikūrusi Platelių dvaro arklidėje. Tai pirmasis Užgavėnių muziejus Lietuvoje, kuriame pristatoma garsi Žemaitijoje tradicinė Užgavėnių šventė, daugiau negu 250 įvairių Užgavėnių ličynų. Užgavėnių kaukių parodų-konkursų tradicija skatina Žemaitijos nacionalinio parko direkciją įsigyti, saugoti ir pristatyti visuomenei šį unikalų tradicinį paveldą.

Taigi tarp žydų, velnių, raganų, daktarų, meškų, šernų eisenos, prie svarbaus Užgavėnių atributo Morės Platelių  bendruomenėje įsimaišiusios apie žemaitiškas Užgavėnes pasakojo, rodė, mokė eiti iš vieno kiemo į kitą, veržtis į namus ar trobas ir ubagauti, varyti žiemą iš kiemo – Žemaitijos nacionalinio parko Kultūros paveldo skyriaus vedėja Aldona Kuprelytė, muziejininkė Dalia Jakštienė ir Platelių lankytojų centro administratorė Aušra Brazdeikytė.

Ved. Jolanta Jurkūnienė.

„Atrask Lietuvą“ šeštadienį, kovo 8 d., 15.03 val. ir pirmadienį, kovo 10 d., 16.03 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...