captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija": Žemaičių vyskupystė kaip lietuvių švietimo ir kultūros židinys

Varnių kunigų seminarijoje lavinosi ir dirbo daug žmonių, vėliau tapusių žinomais rašytojais, kultūros ir Bažnyčios veikėjais, prisidėjusiais prie nacionalinio lietuvių išsivadavimo ir Lietuvos valstybės atstatymo idėjos suformavimo.
Varnių kunigų seminarija. miestai.net nuotr.
Varnių kunigų seminarija. miestai.net nuotr.

XIX a. carinės Rusijos administracijai uždarius Vilniaus universitetą, Varnių kunigų seminarija bei Medicinos fakultetas Vilniuje liko vienintelės aukštosios mokyklos Lietuvoje ir trumpam tapo svarbiausiu lietuvių kultūros židiniu.

Varnių kunigų seminarijoje lavinosi ir dirbo daug žmonių, vėliau tapusių žinomais rašytojais, kultūros ir Bažnyčios veikėjais, prisidėjusiais prie nacionalinio lietuvių išsivadavimo ir Lietuvos valstybės atstatymo idėjos suformavimo. Visuomeniniai ir politiniai pokyčiai, kuriuos patyrė XIX a. pab. – XX a. pr. M. Valančiaus dvasininkiją pakeitusi nauja kunigų karta, priartino ją prie modernaus lietuvių nacionalizmo ideologinių ir politinių nuostatų, paskatino įsilieti į tautinį lietuvių judėjimą, buvo padėti pamatai Lietuvos valstybės atkūrimui 1918 metais.

Apie visa tai laidoje kalbės Žemaičių vyskupijos muziejaus direktorius Antanas Ivinskis ir Telšių kunigų seminarijos prefektas Andriejus Sabaliauskas.

Ved. Inga Berulienė. 

„Gyvoji istorija" – vasario 14 d., penktadienį, 16.03 ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...