captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija": apie Paulavos respubliką

Apie Paulavos respubliką kaip apie reiškinį buvo sakoma, kad tuo metu valstybėje buvo trys respublikos: Lenkijos, Lietuvos ir Paulavos. Šis posakis rodo, kokią ypatingą reikšmę visuomenė teikė Paulavai.
Paulius Ksaveras Brastauskis suteikia laisvę Paulavos valstiečiams<br> P. Smuglevičiaus paveikslas<br> 1795 m. wikipedia.org nuotr.
Paulius Ksaveras Brastauskis suteikia laisvę Paulavos valstiečiams
P. Smuglevičiaus paveikslas
1795 m. wikipedia.org nuotr.

Apie Paulavos respubliką kaip apie reiškinį buvo sakoma, kad tuo metu valstybėje buvo trys respublikos: Lenkijos, Lietuvos ir Paulavos. Šis posakis rodo, kokią ypatingą reikšmę visuomenė teikė Paulavai. Reiškinys neturėjo precedento Vidurio Europoje, tai buvo viena iš radikaliausių XVIII a. antrosios pusės valstiečių reformų Lenkijos ir Lietuvos valstybėje. Šios respublikos įkūrėjas Povilas Ksaveras Bžostovskis  – valstybės pareigūnas, rašytojas, švietėjas ir visų pirma dvasininkas, savo vardu pavadinęs jam priklausančią teritoriją su keliomis dešimtimis kaimų, įgyvendino tiems laikams itin modernias reformas.

Šįkart laidoje kalbėsime apie dvi privačias iniciatyvas – pirmąją, kuri įgyvendinta 1769 m. ir sėkmingai gyvavo kelis dešimtmečius, o antrosios iniciatyvos rezultatas, sklaida tos pirminės idėjos, pristatyta šių metų pradžioje sostinės Rotušėje. Leidinys „Povilas Ksaveras Bžostovskis. Paulavos respublika“, kuriame plačiajai visuomenei pasakojama apie visuomenės modernizavimą ir pažangių Apšvietos epochos idėjų slaidą XVIII šimtmetyje gimė trijų moteriškių pastangomis. Kodėl istorikė, žurnalistė ir mokytoja ėmėsi aktualizuoti prieš daugiau nei du šimtmečius realizuotą sumanymą? Pašnekovės – leidinio sudarytoja Aurelija Arlauskienė, istorikė Ramunė Šmigelskytė-Stukienė ir mokytoja Lucija Jurgelevič.

Ved. Inga Berulienė.

„Gyvoji istorija" – vasario 7 d., penktadienį, 16.05 ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...