captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Mes, moterys“: 10 metų moterų pavardėms be priesagų

Moterų pavardžių tik su galūne -ė įteisinimo istorija ir vertinimai. Ar Lietuvos moterys kada nors galės rinktis ir pavardes su vyriškomis galūnėmis?  
Nuo 2003 m. Lietuvos moterys<br> keisdamos pavardes<br> gali pasirinkti variantą be priesagos<br> tik su galūne -ė. G. Čiužaitės nuotr.
Nuo 2003 m. Lietuvos moterys
keisdamos pavardes
gali pasirinkti variantą be priesagos
tik su galūne -ė. G. Čiužaitės nuotr.

Prieš 10 metų Lietuvoje įteisintos šeiminės padėties nerodančios moterų pavardės su galūne -ė.

Išgirsite pavardžių reformos iniciatores: tarp jų buvo istorikė Danutė Vailionytė-Narkevičienė, rašytoja Zita Čepaitė, humanitarinių mokslų daktarė Solveiga Daugirdaitė. Joms buvo netikėta sužinoti, kad, tarkime, Vilniuje ir  Šiauliuose šiemet 10 proc. moterų po santuokos pasirinko pavardę su galūne -ė. Augantį trumpesnių pavardžių populiarumą fiksuoja civilinės metrikacijos skyriai. Juose moterys išsako ir kitą norą: rinktis pavardę su vyriška galūne. 

Kalbininkė Rita Miliūnaitė, knygos „Ką manote apie nepriesagines moterų pavardes?“ autorė, laidoje argumentuos, kodėl moterų pavardžių darybos reforma jai atrodo nevykęs eksperimentas. Tuo metu kita kalbininkė Loreta Vaicekauskienė mano, kad lietuvių kalbos išlikimui grėsmės nekeltų ir moterų pavardės su vyriška galūne.

Apie visuomenės reakcijas kalbės Lietuvos pilietės, pasirinkusios nepriesagines pavardes – viena pirmųjų 2003 m. šia teise pasinaudojusi Lygių galimybių kontroliauriaus tarnybos atstovė Laima Vengalė-Dits ir viešųjų ryšių specialistė Indrė Viržintė, kurios sprendimas netapti -iene prieš penkerius metus irgi daug kam atrodė nesuprantamas.

Baigiamoji metų laida, skirta moterų pavardėms, – gruodžio 27 d., penktadienį, 15.05. Kartojimas sekmadienį  09.03 val.

Ved. Giedrė Čiužaitė.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...