captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Žmonės ir idėjos“: nieka tokia, žiek į priekį!

Kodėl kai kurias kalbas mes vadiname kalbomis, kai kurias – tarmėmis? Kodėl tarmę mokantys rašytojai savo tekstus dažniausiai rašo bendrine kalba? Ką laimi autoriai, pasirinkę šnekamąja kalba? Kada tarmė gauna kalbos statusą? 
Šveicarų rašytojo Pedro Lenc romano „Čia aš varatarius“ fragmentas.
Šveicarų rašytojo Pedro Lenc romano „Čia aš varatarius“ fragmentas.

Literatūrologas Rimantas Kmita ir vertėjas Markus Roduner į šiauliečių tarmę išvertė šveicarų rašytojo Pedro Lenc romaną „Čia aš varatarius“. Romaną autorius parašė šnekamąja Berno vokiečių kalba, knyga apdovanota literatūros premijomis, pagal ją statomas filmas. Šnekamoji kalba šiuolaikinėje literatūroje nėra naujiena. Tarmiškai parašytos grožinės literatūros Lietuvoje taip pat rastume. Iš žemaitiškų galima paminėti Edvardo Rudžio knygas „Kuotrė“ ir „Sėmuona malūnā“ bei JAV išleistą Apolinaro Bagdono „Likėma laiptās“. Kaip ir vertėjams, taip ir autoriams tenka ieškoti būdų, kaip užrašyti tarmėms ar šnekamajai kalbai būdingus garsus.

Važiuojant per Lietuvą galima pastebėti, kad vos kelis kilometrus vienas nuo kito nutolę kaimai kalba skirtingai, o skirtumai tarp miestų tarmių – dar didesni. Net jei žmogus paklaustas sakys, kad gerai moka tik vieną kalbą, lietuvių, gali paaiškėti, kad iš tiesų jis vartoja kelias šnektas – vienaip kalba namuose, kitaip – darbe ar mokykloje. Kodėl kai kurias kalbas mes vadiname kalbomis, kai kurias – tarmėmis? Kodėl tarmę mokantys rašytojai savo tekstus dažniausiai rašo bendrine kalba? Ką laimi autoriai, pasirinkę šnekamąja kalba? Kada tarmė gauna kalbos statusą? Ar vieši tarmiški tekstai gali pakelti tarmės prestižą ir padrąsinti ja kalbėti?

Ved. Audra Čepkauskaitė.                              

„Žmonės ir idėjos“ –  gruodžio 11 d., trečiadienį, 14.05 val. per LRT KLASIKĄ, kartojama gruodžio 12 d. 00.05 val. per LRT RADIJĄ ir 22.10 val. LRT KLASIKOS programoje.

https://www.facebook.com/pages/%C5%BDmon%C4%97s-ir-id%C4%97jos-Radijo-laida-per-Klasik%C4%85/143506799034353?fref=ts

 

 

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...