captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: jau vidurvasaris

Atrodo, kad liepa žada mums grąžinti viską, ko vasara nespėjo išdalinti, o labiausiai – kaitrą ir lietų, visa tai padailindama škvalais, audromis ir medžių laužymais. Mums vasaros kaitra gal nelabai tiko, tačiau gamta labai palankiai sutiko ir karščius, ir lietus.

Kokia puiki šių metų vasara. Atrodo, kad liepa žada mums grąžinti viską, ko vasara nespėjo išdalinti, o labiausiai – kaitrą ir lietų, visa tai padailindama škvalais, audromis ir medžių laužymais.

Vasaros visada laukiame, apie ją svajojame... Visą žiemą dūsaujame, sakome – štai ateis vasara... O ji jau čia, atėjusi.

Mums vasaros kaitra gal nelabai tiko, tačiau gamta labai palankiai sutiko ir karščius, ir lietus. Kai kur Lietuvoje iškrito neregėtas lietaus kiekis, vanduo užtvindė laukus, javus ir pievas. Iki dabar, ko gero, tas potvynių vanduo nuslūgo. Tačiau ištvinę pievos beregint sutraukė kirų pulkus, antis, gandrus ir pilkuosius garnius. Net pempių pulkeliai braidė seklumose, tikučiai...

Tiesa, daugelis paukščių dar peri, rūpinasi namais. Antai, gandriukai savo lizduose stypso, kai kurie bando mankštinti sparnus. Jiems iki tikro skrydžio liko dar 2 ar 3 savaitės...

Ši vasara dovanojo kaip reta daug mėlynių. Tačiau jos tenka ne tik mums. Mėlynes lesa strazdai, liepsnelės, devynbalsės, kiti paukščiai giesmininkai, net krankliai ir kėkštai. Dar dažniau jas kapsi tetervinai, jerubės ir kurtiniai, tikrieji miško vištiniai paukščiai. Tačiau dažnai jomis savo racioną paįvairina kiaunės, voverės, lapės, net vilkai. O jeigu į mūsų miškus užklys meškos, jos tikri turės kuo smaguriauti.

Mešką sutikti beveik neįmanoma. O kurtinį uogaujant ar grybaujant pabaidyti galima. Kurtiniai – mūsų miškų senbuviai. Ne visur jie išliko, todėl Viešvilės valstybiniame rezervate Tauragės rajone pradėta juos veisti nelaisvėje, dalis čia užaugintų jauniklių turi keliauti į laisvę. Apie kurtinių veisimą ir grąžinimą į laisvę pasakojamam laidoje.

Aplinkos ministras nustatė dvi dienas – liepos 6 d. ir rugpjūčio 15 d., kuriomis visuose valstybiniuose vandens telkiniuose, išskyrus vandens telkinius, kuriuose organizuota limituota žvejyba, visi asmenys turi teisę žvejoti nemokamai, be žūklės leidimų ar meškeriotojo bilietų. Laidoje pasakojama ir apie kitus žvejybos ypatumus. Daug kam turėtų būti svarbi žinia, kad nuo liepos vidurio jau galima gaudyti vėžius.

Šią vasarą gausu vabzdžių. Ne visi jie mūsiškiai.  Štai iš mokyklinių vadovėlių žinomas kopūstinis baltukas pas mus atskrenda iš pietų. Taip pat pas mus keliauja įvairių rūšių sfinksai, drugiai admirolai, usninukai.

Laidos autoriai – Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

„Gamta visų namai“ – liepos 14 d., šeštadienį, 06.30 val. ir liepos 17 d., antradienį, 20.20 val. per Lietuvos radiją.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close