captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija“: Brastos Biblijos fenomenui – 450

1563 m. išleista Radvilų Biblija tapo reikšmingu įvykiu, veikusiu, be kitų dalykų, tolesnę LDK ir viso regiono įvairiakalbės raštijos raidą.

Prieš 450 metų kunigaikščio Mikalojaus Radvilos Juodojo Lietuvos Brastoje įsteigtoje kalvinistų spaustuvėje buvo išleistas Biblijos vertimas lenkų kalba. Tai pirmoji lenkiška evangelikų Biblija ir pirmoji LDK Šventojo Rašto laida šnekamąja bendruomenės kalba. Ši knyga vadinama Brastos, arba Radvilų Biblija. 1563 m. išleista Radvilų Biblija tapo reikšmingu įvykiu, veikusiu, be kitų dalykų, tolesnę LDK ir viso regiono įvairiakalbės raštijos raidą. Pasirodžiusi pirmaisiais Livonijos karo metais, ji bylojo ir apie kultūrines visuomenės potencijas, dideles jos kūrybines galias. Todėl šiandien Brastos Biblija pelnytai laikoma ne tik didžiai reikšmingu XVI a. spaudos, bet ir LDK kultūros paminklu.

Laidoje kalbėsime apie šios Biblijos fenomeną, kuris iki šiol yra tyrinėjamas, studijuojamas įvairiausiais aspektais ir išlieka LDK politinės ir naujos bažnytinės idėjos bei knygos kultūros mįslėmis apraizgytu reiškiniu.

Į kai kuriuos klausimus laidoje atsakys knygotyrininkė, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos Retų spaudinių skyriaus vedėja dr. Daiva Narbutienė, parodos jubiliejiniams Brastos Biblijos metams paminėti kuratorė.

Ved. Inga Berulienė.

„Gyvoji istorija“ – spalio 25 d., penktadienį, 16.03 ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...