captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: orai jau vėsta

Esame antroje spalio pusėje. Po nuostabiai švelnaus ir spalvų gaivumu stebinusio rudens mes pradedame keliauti į kitokį rudenį – vėsesnį, vis dažniau pasukantį lietaus, vėtros, net šlapdribos.

Esame antroje spalio pusėje. Po nuostabiai švelnaus ir spalvų gaivumu stebinusio rudens mes pradedame keliauti į kitokį rudenį – vėsesnį, vis dažniau pasukantį lietaus, vėtros, net šlapdribos.

Dar prieš keletą dienų regėjome vientisa geltona, šiek tiek rausva ir marga spalvomis išdabintus miškus. Net pavieniai laukų medžiai atrodė lyg nuostabūs dailės kūriniai. Turėjome laiko visu tuo džiaugtis, gėrėtis. Štai prieš keletą dienų rudeninių šiurkščialapių astrų žieduose dar darbavosi bitės... negausios, bet – labai užsiėmusios. Greta skraidinėjo žiedmusės, saulelei plykstelėjus plazdėjo drugiai. Ir žiogą dar visai neseniai girdėjome.Tokios žinios iš gamtos visada nuteikia maloniai.

Paukščių migracija jau silpsta, o mes laukiame svečių iš šiaurės – svirbelių. Jie galėtų paskubėti, nes dar tiek daug uogų, vaisių. Kol kas visa tai lesa varnėnai ir strazdai.

Paukščiams tinkami, uogas ir vaisus vedanys ornitochoriniais vadinami augalai gali būti sodinami visur – ne tik mūsų soduose ir kiemuose. Jeigu juos sodintume savo laukuose, apsauginėse juostose greta spygliuočių, eglių ir kadagių, klevų, beržų, paukščiai maisto turėtų ilgai.

Tačiau augalai gali padėti ir valyti aplinką. Laidoje pasakojame apie fitoremediaciją, kai tam tikros augalų rūšys sodinamos ten, kur užteršti gruntai. Tiesa, jeigu dabar sodinsite vaismedžius, turite žinoti, kad žemę medelių sodinimo vietose reikia palieti. Pasodinti medeliai nevegetuos, šaknimis patys nesiurbs vandens, todėl labai svarbu, kad jų šaknis suptų drėgmė.

Gamtoje visi ruošiasi žiemai. Bebrai tvarko trobeles, atnaujina užtvankas. Vilkai medžioja, tame tarpe – ir naminius gyvūnus. Nuo spalio pirmosios jų žala kompensuojama. Tačiau nereikia laukti, kol tokia žala atsiras – savo turtą saugokime.

Laukuose stebimos pempės, prie balų – didieji batieji garniai. Kai kur stebimi pavieniai neišskridę gandrai. Kol neužgriuvo šalnos, jie visi dar gali jaustis sotūs ir saugūs.

Laidos autoriai – Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

„Gamta – visų namai“ – šeštadienį, spalio 19 d., 06.30 val. ir antradienį, spalio 22 d., 20.20 val. per LRT RADIJĄ. 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...