captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: pintinių dar slėpti neverta

Miškuose pradeda dygti žaliuokės. Tai labai gražūs, skanūs, vertingi grybai.
Žaliuokės.
Žaliuokės.

Esame prie pat spalio vidurio. Diena trunka 10 valandų ir 40 minučių, šviesos dar labai daug. Visi gamtos vaikai dabar turi vieną rūpestį – pasiruošti žiemai. Visi žino, kad ją išgyventi padės pakeistas kailis, šiltas plunksninis apdaras ir sukauptas pakankamas riebalų kiekis. Kai kas ruošiasi miegoti – taip gyvena miegapelės, ežiai, šikšnosparniai.

O paukščiai skrenda, nors šiemet jų rudeninės migracijos neįprastos. Iki pat pirmųjų spalio dienų kryptingos ir gausios migracijos srauto taip ir nesulaukta. Gali būti, kad nemažai paukščių į pietus išskubėjo lėkdami aukštai ar skrido naktimis. Tačiau spalio antrąją savaitę pratrūko didžioji migracijos srovė. Dabar Ventės rage kasdien sužieduojama po 3–4 tūkstančius paukščių.

Miškuose pradeda dygti žaliuokės. Tai labai gražūs, skanūs, vertingi grybai. Todėl pintinių dar slėpti neverta.

Mūsų gandrai jau toli Afrikoje. Mes galime sutvarkyti jų lizdus, galbūt – pakeisti nesaugius jų pagrindus. Jei lizdas ant stulpo ir kliudo energetikams, jis gali būti nuardytas, pakeltas ant paaukštinimo. Kai kur galima netoliese iškelti naują lizdą – geriausia į medį, ant stogo. Taip gandrai mūsų krašte perėjo visada.

Į daržus plūstelėjo kurmiai. Visą vasarą jie nesupylė, neišvertė nė vieno kurmiarausio. Vasarą jie keliauja pačiu dirvos paviršiumi, kuris yra puriausias. Jame daugiausia sliekų, vabzdžių, todėl kurmiai juda, pakeldami žemės kauburėlius ir randa iki soties maisto. Dabar jie jau ruošiasi žiemai, tad pasirodo pirmieji kurmiarausiai. Paprastai siūloma kurmius gaudyti sodininkų prekių parduotuvėje įsigytais spąsteliais. Jeigu prie sodo yra ežeras, upelis ar pelkė, gali įkyrėti vandeniniai pelėnai.  Jų skaičių galima sumažinti tik gaudant spąteliais.

Nuo spalio pirmosios jau kompensuojama vilkų padaryta žala. Laidoje pasakosime apie jos įvertinimo, kompensavimo tvarką.

Laidos autoriai – Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

„Gamta – visų namai“ – šeštadienį, spalio 12 d., 06.30 val. ir antradienį, spalio 15 d., 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...