captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija“: apie dokumentus, kurie atskleidžia už jų esantį epochos žmogų

Egodokumentika padeda atskleisti ne tik pačius istorinius faktus, bet ir už jų esantį žmogų: kasdienio gyvenimo džiaugsmus ir rūpesčius, asmeninius išgyvenimus, to meto socialines bei kultūrines aktualijas. Ir tai intriguoja.  
Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos direktoriaus pavaduotoja mokslo reikalams dr. Rima Cicėniene. www.mab.lt nuotr.
Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos direktoriaus pavaduotoja mokslo reikalams dr. Rima Cicėniene. www.mab.lt nuotr.

Egodokumentas – tai Lietuvos akademiniame rate ir plačiojoje visuomenėje vos penketą metų vartojamas terminas, tradiciškai siejamas su autobiografine raštija arba memuaristika. Mokslo bendruomenės atstovų, paveldo saugotojų požiūriai į dokumentą, kaip Lietuvos kultūros ir istorijos paveldo dalį, yra gana skirtingas, šiuo metu besiformuojantis. Įdomu tai, kad istorijos tyrinėtojams prisilietus prie egodokumentų atsiveria naujos galimybės – t.y. pažinti iki šiol mažai tyrinėtais aspektais istorines epochas, detalizuoti atskirus reiškinius per asmeninę to laikotarpio liudininko ar dalyvio vertinimo prizmę. Pavyzdžiui, įvairiose atminties institucijose turime nemažai dokumentų, atspindinčių 1863 m. sukilimą. Kiekvienas besidomintis gali susipažinti su sukilimo istoriją liudijančias oficialiais dokumentais: nuo 1861 m. baudžiavos panaikinimo reformos rengimo, apie politinius įvykius Lietuvoje ir Lenkijoje 1859–1862 m. pasakojančių iki sukilimo numalšinimą ir pasekmes menančių dokumentų. Tačiau šio laikotarpio egodokumentika padeda atskleisti ne tik pačius istorinius faktus, bet ir už jų esantį žmogų: kasdienio gyvenimo džiaugsmus ir rūpesčius, asmeninius išgyvenimus, to meto socialines bei kultūrines aktualijas. Ir tai intriguoja.

Apie tai, kuo savitas mūsų krašto egodokumentikos paveldas, kokias aspektais jis įdomus tyrėjams ir plačiajai visuomenei, kalbėsimės su VU Komunikacijos fakulteto prof. Arvydu Pacevičiumi ir dr. Rima Cicėniene, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos direktoriaus pavaduotoja mokslo reikalams.

Ved. Inga Berulienė.

„Gyvoji istorija" – spalio 11 d., penktadienį, 16.03 ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...