captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija“: lietuvių keliai jūra

Vokiečių ir sovietų okupacijų metais Lietuvos pasipriešinimo dalyviai, siekdami užmegzti ir palaikyti ryšius su Vakaruose veikusių lietuvių išeivijos organizacijų atstovais, naudojosi vandens keliu per Baltijos jūrą. Šiandien nedaug yra likusių gyvų tų įvykių liudininkų. 
Žurnalistė Jadvyga Godunavičienė.
Žurnalistė Jadvyga Godunavičienė.

Vokiečių ir sovietų okupacijų metais Lietuvos pasipriešinimo dalyviai, siekdami užmegzti ir palaikyti ryšius su Vakaruose veikusių lietuvių išeivijos organizacijų atstovais, naudojosi vandens keliu per Baltijos jūrą.

Šis istorinis faktas menkai tyrinėtas, tačiau žinoma, kad pirmoji tokia kelionė įvyko 1943 m., kai Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos ir Vyriausiojo lietuvių komiteto atstovas Algirdas Vokietaitis iš Latvijos žvejų Nidos kaimelio į Švedijos Gotlando salą nuvyko žvejybiniu kateriu. Išeivijoje gyvenusiems lietuviams, latviams ir estams parengus Baltijos šalių gyventojų evakuacijos planus, iš JAV gavus finansinę paramą ir įsigijus katerių, 1944 m. iš Lietuvos pajūrio tarp Šventosios ir Palangos į Švediją buvo tikimasi perkelti daugiau besitraukiančių lietuvių. Per tokias keliones jų galėjo būti apie kelias dešimtis, į Švediją galėjo būti perkelta ir ten liko gyventi apie 150 Lietuvos gyventojų, kiti patraukė toliau į Vakarus.

Šiandien nedaug yra likusių gyvų tų įvykių liudininkų, tačiau kai kuriuos pabėgėlius pavyko prakalbinti ir jų išgyvenimus užrašyti ilgametei žurnalistei, kraštietei Jadvygai Godunavičienei.

Ved. Inga Berulienė.

„Gyvoji istorija“ – liepos 13 d., penktadienį, 16.03 val., kartojama 20.20 val. per Lietuvos radiją.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...