captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Žinių amžius“: šiluma, sklindanti iš Žemės

„Geoterminė energetika Lietuvoje žengia pirmuosius žingsnius. Visame pasaulyje domimasi atsinaujinančios energetikos šaltiniais, pavyzdžiui, vėju, saule. Vienas iš tokių šaltinių yra Žemės šiluma. Po mūsų kojomis glūdi milžiniški Žemės šilumos ištekliai.“
Geologas prof. Saulius Šliaupa.
Geologas prof. Saulius Šliaupa.

„Geoterminė energetika Lietuvoje žengia pirmuosius žingsnius. Visame pasaulyje domimasi atsinaujinančios energetikos šaltiniais, pavyzdžiui, vėju, saule. Vienas iš tokių šaltinių yra Žemės šiluma. Po mūsų kojomis glūdi milžiniški Žemės šilumos ištekliai. Atrodytų nėra jokių problemų, imkime ir naudokime. Bet kyla klausimas, kaip tą šilumą iš gelmių paimti?“, – mintimis dalijasi geologas prof. Saulius Šliaupa.

Jau pirmykščiai žmonės prieš tūkstančius metų naudojo geoterminius vandenis šildymui, maudyklėms, valgio gaminimui. Tačiau pirmosios geoterminės stotys pradėtos statyti tik XIX a. pabaigoje. Šiluma iš Žemės gelmių tiekiama daugiau kaip 70 pasaulio valstybių. Viena jų yra Lietuva.

Geoterminiai ištekliai svarbūs ne tik tiesioginiam šilumos tiekimui, jie gali būti naudojami ir kitose srityse. Geoterminių kolektorių požeminis vanduo pasižymi unikaliomis cheminės sudėties savybėmis, todėl gali būti naudojamas balneologijos centrams steigti. Pavyzdžiui, kaip garsioji Žydroji lagūna Islandijoje, kurioje gydomos odos ligos, taip pat baseinams įrengti. Dideli balneologinio vandens ištekliai yra Neringoje, Palangoje, kituose pajūrio vietose. Geoterminis vanduo užtikrina šilumą ištisus metus, todėl tinka žuvivaisai, medienos ar vaisių ir daržovių džiovykloms.

Ved. Jolanta Jurkūnienė.

„Žinių amžius“ trečiadienį, rugsėjo 18 d., 16.03 val. ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...