captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Kultūros savaitė“: kodėl lietuviai emigruoja?

Per 23 nepriklausomybės metus iš Lietuvos išvyko apie penktadalis šalies gyventojų. Ką daryti, kad žmonės nebūtų priversti išvykti vien dėl ekonominių priežasčių ir kaip išlaikyti ryšius su tais, kurie užsienį renkasi dėl platesnių profesinių ir asmeninių galimybių? 
ELTA nuotr.
ELTA nuotr.

Per 23 nepriklausomybės metus iš Lietuvos išvyko daugiau nei 800 tūkstančiai žmonių – tai apie penktadalis šalies gyventojų. Tokio masto emigracija įvardijama kaip svarbiausias šių dienų Lietuvos iššūkis. Ką daryti, kad žmonės nebūtų priversti išvykti iš šalies vien dėl ekonominių priežasčių ir kaip išlaikyti ryšius su tais, kurie užsienį renkasi dėl platesnių profesinių ir asmeninių galimybių? Pasakojimas iš Jungtinės Karalystės, Londono ir Bostono miestų, kur lietuvių bendruomenės labai gausios.

Tėvynės ieškojimas“ mūsų dienomis itin aktuali tema – ji sietina ir su emigracija, ir su rašytojo kuriama vizija tėvynės, kuri neturi nei aiškių laiko ribų, nei geografinių sienų, bet turi labai aiškų branduolį, iš kurio išauga magiškasis kūrybos augalas“, – sako Thomo Manno kultūros centro direktorė Lina Motuzienė. Kaip ši tema skambėjo Thomo Manno festivalio programoje, kokiomis įžvalgomis dalijosi festivalio dalyviai ir svečiai – apie visa tai su Thomo Manno kultūros centro kuratoriumo nare prof. Irena Veisaite kalbėsis Jolanta Kryževičienė. 

„Pirmą kartą per visą istoriją Lietuvai Paryžiuje duris atvėrė Luvras. Jaunieji mūsų muzikantai sulaukė didžiulių ovacijų ir šūksnių „bravo“, o Lietuvos žiniasklaidoje – jokių atgarsių, tarsi Luvro durys mums kasdien, kada tik užsimanome imtų ir atsilapotų“, – apie Lietuvos–Prancūzijos kultūros renginių ciklą, skirtą Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai proga, iš Paryžiaus pasakoja rašytojas Valdas Papievis.

„Kaip ir literatūroje, taip ir gyvenime drąsa reiškia tą patį – t.y. tiesiog išdrįsti, nebijoti būti tuo, kas esi“, – teigia Vilniuje vykstančių „Vasaros literatūros seminarų“ lektorė – žymi JAV avangardo menininkė, poetė, eseistė, romanistė, kritikė prof. Eileen Myles. Pokalbyje taip pat dalyvauja amerikietė poetė, dramaturgė ir vertėja Ariana Reines. 

Menotyrininko Ernesto Parulskio kultūros komentaras „Rašymas, rašytojai ir alga“.

„Globalią Lietuvą suprantu ne kaip geografinę vietą, o kaip idėją, jungiančią visus pasaulio tautiečius. Kad ir kur gyventum, svarbu jaustis neatstumtam, reikalingam Tėvynei“, – sako kelių Čikagos lietuvių muzikinių kolektyvų vadovas, kompozitorius Darius Polikaitis.

Tradicinėje laidos dalyje „Sėskim ir pakalbėkim“ – drauge su žurnaliste Simona Aginskaite aplankysime lietuvių bendruomenes Anglijoje. Domėsime, kodėl šie žmonės emigravo, kaip ten jaučiasi, ką mąsto apie Lietuvą ir kaip vertina emigraciją.

Ved. Gailutė Jankauskienė.

„Kultūros savaitė“ –  liepos 20 d., šeštadienį, nuo 09.03 iki 11.00 val. per LRT RADIJĄ.

Laida kartojama liepos 21 d. 00.05 val.

http://www.facebook.com/#!/pages/Kult%C5%ABros-savait%C4%97/231824880244882

 

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...