captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Žinių amžius“: vietoj vaisių, uogų ir daržovių – tabletės

„Lietuvoje intensyviai užauginta produkcija yra švari ir saugi. Tačiau lietuviai, turėdami puikias agroklimatines sąlygas, mažiausiai iš Baltijos šalių valgo vaisių, uogų ir daržovių. Mes mieliau renkamės tabletes“, – sako prof. Pranas Viškelis.
2012 m. Lietuvos mokslo premijos laureatas prof. Pranas Viškelis.
2012 m. Lietuvos mokslo premijos laureatas prof. Pranas Viškelis.

„Lietuvoje intensyviai užauginta produkcija yra švari ir saugi. Mes neturime sunkiosios pramonės, vyraujantys vėjai nuo Skandinavijos neatneša rūgščių lietų. Todėl Lietuvos dirvožemis yra švarus, neužterštas sunkiaisiais metalais, radionuklidais ar kitais teršalais. Tačiau lietuviai, turėdami puikias agroklimatines sąlygas, mažiausiai iš Baltijos šalių valgo vaisių, uogų ir daržovių. Mes mieliau renkamės tabletes“, – sako prof. Pranas Viškelis.

2012 m. Lietuvos mokslo premijos laureatas prof. Pranas Viškelis siūlo prisiminti mūsų senelių maitinimosi įpročius: „Gal ir nedera kaip Lietuvos mokslo premijos laureatui taip sakyti, tačiau mes, mokslininkai, niekur toliau nepažengėme šioje srityje už mūsų senelius ir prosenelius. Pavyzdžiui, iš pomidorų odelių, turinčių ypatingo karotinoido – likopeno, žmogaus organizmas pasiima tik 8 proc. vertingo antioksidanto. Jis ypač reikalingas vyrams, nes apsaugo bei gydo nuo prostatos vėžio. Mokslininkai sukūrė tam tikras technologijas, galinčias padėti net dešimt kartų daugiau žmogaus organizmui įsisavinti reikalingas medžiagas. Bet senoliai nieko nežinodami apie technologas, kepdavo paprasčiausią kiaušinienę su lašinukais ir pomidorais.“

Daug vertingų medžiagų turi aviečių ir serbentų sėklos. Jas suvalgius naudos nebus. Tačiau išspaudos turi labai daug vertingų medžiagų. Pavyzdžiui, aviečių sėklose esanti elago rūgštis yra labai stiprus natūralus preparatas nuo vėžio. Mokslininkų sukurtą produkto prototipą į gamybą įdiegė Latvijos farmacininkai.

Prof. Pranas Viškelis klausia, ar dar ilgai vietoj lietuviškų vaisių, uogų ir daržovių valgysime tabletes?

Ved. Jolanta Jurkūnienė.

„Žinių amžius“ trečiadienį, liepos 17 d., 16.03 val. ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

 

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...