captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija“: senieji Vilniaus archetipai

Dailininkai, poetai, tiesiog Vilniaus mylėtojai dar XIX amžiuje prabilo apie miesto dvasią, kuri užpildo visą jo architektūrinę sąrangą. Miestų istorijos įrašytos jų formose, kaip žmogaus likimas delno linijose.
Kultūros paveldo ekspertė Jūratė Markevičienė.
Kultūros paveldo ekspertė Jūratė Markevičienė.

„Dievas sutvėrė kaimą – žmogus pastatė miestą. Tai rodo, kad žmogus nesugeba sugalvoti nieko geresnio už gyvenimą, atitinkantį dievišką darną, o pradėjęs priešintis patiria bausmę ir kančias. Tie abu apibūdinantys didžiąsias sostines posakiai, laimei, netinka mūsų Vilniui”,  – štai taip apie Vilnių rašė žymusis Vilniaus fotografas Janas Bulhakas.

Dailininkai, poetai, tiesiog Vilniaus mylėtojai dar XIX amžiuje prabilo apie miesto dvasią, kuri užpildo visą jo architektūrinę sąrangą. Miestų istorijos įrašytos jų formose, kaip žmogaus likimas delno linijose. Miesto forma nėra pastatų visuma, priešingai – ji pati diktuoja architektūros pavidalus. Jos pagrindas – amžini gamtos ir žmogaus kūrybos elementai, dermės, gimusios drauge su miestu ir lydinčios jį šimtmečiais.  Tačiau, kai archetipų ribos peržengiamos, atsiranda tiesiog kitas miestas, sako kultūros paveldo ekspertė Jūratė Markevičienė.

Šia laida pradedame laidų ciklą, skirtą įvairių epochų ženklams Vilniuje pažinti. Pirmoje laidoje aptarsime, kokie miesto sandaros archetipai suformavo Vilnių, be kurių neįsivaizduojama šio miesto dabartis ir ateitis.

„Gyvoji istorija“ – liepos 12 d., penktadienį, 16.03 ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Ved. Inga Berulienė.

Laidų ciklą, skirtą epochų ženklams Vilniuje, remia Kultūros paveldo departamentas.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...