captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: vasaros brandos pradžia…

Lietuvoje švenčiama Šv. Petro ir Povilo diena. Šį metą mes siejame su vasaros brandos pradžia. Gamta iki šiol, atrodo, atliko visus savo jaunystės darbus, daug ką pradėjo, užmezgė, paleido pasaulin.

Lietuvoje švenčiama Šv. Petro ir Povilo diena. Šį metą mes siejame su vasaros brandos pradžia. Gamta iki šiol, atrodo, atliko visus savo jaunystės darbus, daug ką pradėjo, užmezgė, paleido pasaulin.

Dabar labiausiai pastebimos liepos – apsunkusios nuo žiedų naštos, tokios ramios, vėjo nepajudinamos. Liepų savo krašte regime įvairių. Tradiciškai manome, kad anksti žydinčios yra plačialapės, na o tos visos kitos, vėliau pražystančios – mūsų vietinės, mažalapės. Laidoje apie Lietuvoje auginamas ir augančias liepas pasakoja dendrologas, parkų tyrinėtojas ir kūrėjas Laimutis  Januškevičius. Beje, liepos yra ne tik bičių, bet ir daugybės kitų vabzdžių maitintojos.

Dažnai kalbame apie paprastus ir sudėtingus gamtos organizmus. Tačiau amarai – patys paprasčiausi savo sandara, yra vienas didžiausių galvosūkių. Juk jie taip greitai prisitaiko prie augalų apsaugos priemonių, gali daugintis pačiose sudėtingiausiose sąlygose.

Dar kukuoja gegutė – jeigu ji sugalvotų dėti daugiau kiaušinių, ko gero – rastų kam juos patikėti, nes daugelis žvirblinių paukščių dabar pradeda sukti naujus lizdus, juose tuoj pasirodys kiaušiniai. Šios vasaros jaunikliai – skirtingo amžiaus: vieni užaugo gegužę, kiti lizdus palieka dabar, daug jų bus ir liepą, ir rugpjūtį, jie yra pilki, neišvaizdūs, labai nedailiomis plunksnomis. Žmonės sakytų: kaipgi taip, kodėl vaikams tokie aprėdai? Toks jų apdaras vadinamas poilsio rūbu. Jis labai tinka skristi, slapstytis nuo plėšrūnų. Tuoj panašiai bus keičiamas ir senų paukščių plunksninis apdaras. Iškeliaudami kai kurie paukščiai bus visai nepanašūs į tuos margaspalvius skrajūnus, kurių sulaukėme pavasarį.

Laidoje pasakosime apie gandrų jauniklių problemas, apie vasaros kurmius ir moksleivių keliones gamtoje. Pasiklausykite...  

Laidos autoriai – Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.  

„Gamta – visų namai“ – šeštadienį, birželio 29 d., 06.30 val. ir antradienį, liepos 2 d., 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close