captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija“: apie XVI a. rankraštinę knygą

Šįkart laidoje pristatysime restauruotą XVI a. rankraštinę knygą iš Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos fondų, padėsiančią pažinti LDK stačiatikių rašytinę kultūrą.

Kiekviena senoji knyga, skaičiuojanti savo amžių šimtmečiais, talpina savyje dvi susijusias, bet kartu skirtingas informacijos saugojimo formas. Knygos esmė yra tekstas, bet knygą sudarančios medžiagos, atlikimo technologija, struktūra ir dekoro elementai ne mažiau iškalbingi.

Šįkart laidoje pristatysime restauruotą XVI a. rankraštinę knygą iš Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos fondų, papasakosime šios rankraštinės knygos kilmės ir klajonių istoriją, restauravimo subtilybes. Ši knyga padės pažinti LDK stačiatikių rašytinę kultūrą.

LDK valdovai daugelį metų svyravo tarp Rytų ir Romos bažnyčių, kol XVI a. antroje pusėje galutinai pasuko Vakarų kultūros link. Tačiau stačiatikybė liko vyraujančia dalyje LDK žemių, o idėja apjungti šias dvi bažnyčias ne kartą tapdavo aktuali. Rankraštinė knyga, apie kurią kalbėsime šioje laidoje, priklausė Supraslio vienuolynui, kuris buvo įsteigtas 1498 m. LDK pasienyje, Palenkėje, ir vėliau tapo ne tik bažnytinės unijos tarp katalikų ir stačiatikybės, bet ir viena iš svarbiausių stačiatikių rašytinės kultūros vieta. Vienuolyno bibliotekoje XVI a. viduryje buvo daugiau nei du šimtai rankraštinių ir spausdintų knygų. Viena iš tų knygų – rankraštinė XVI a. knyga „Šventųjų gyvenimo aprašymai", patekusi į restauratorių rankas. 

Laidoje kalbės Lietuvių kalbos instituto mokslo darbuotoja Nadežda Morozova ir Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos restauratorė Edita Keršulytė. 

Ved. Inga Berulienė.

„Gyvoji istorija“ – birželio 28 d., penktadienį, 16.03 ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...