captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: pavasario visada būna per mažai

Kalendoriniam pavasariui liko savaitė, o tikrajam... Kai kam gamtoje pavasaris jau baigėsi, kiti dar gyvena su juo. Mums pavasario visada būna per mažai, šiemet jo pritrūko labiausiai.
Selemono Paltanavičiaus nuotr.
Selemono Paltanavičiaus nuotr.

Kalendoriniam pavasariui liko savaitė, o tikrajam... Kai kam gamtoje pavasaris jau baigėsi, kiti dar gyvena su juo. Mums pavasario visada būna per mažai, šiemet jo pritrūko labiausiai.

Mes dar nepamiršome šių metų pavasario pradžios: kai kur sniegas ir ledas tirpo taip ilgai, jog paukščiai negalėjo laukti ir lėkė į visai žiemotą aplinką, o sugrįžę iš karto puolė tvarkyti lizdus.Ypač skubėjo gandrai. Tos gandrų poros, kurių paukščiai grįžo vienu metu, tą galėjo daryti iš karto. Kitiems teko šiek tiek palaukti. 

Kaitra išdžiovino laikinas laukų balutes, todėl dabar visa gyvybė spiečiasi ten, kur rūpestingi šeimininkai iškasę kūdras, pasodinę apsaugines augalų juostas. Taip ir neteko sužinoti, ar šį pavasarį kas nors jas sodino. Keliaujant po Lietuvą tenka nemaloniai nustebti: žmonės kažkodėl nenori sodinti medelių. Jie žiūri, kaip vėjas pusto paviršinį dirvožemio sluoksnį, kaitra garina drėgmę ir tiki, kad taip ir turėtų būti. Nematyti ir iškastų kūdrų, kurios čia būtų atgaiva visiems – gamtai ir žmonėms. 

Gegužės 22 dieną ne tik mes, bet visi pasaulio gyventojai švenčia Tarptautinę biologinės įvairovės dieną. Biologinės įvairovės terminas tapo aktualus po 1992 metų, kai Brazilijos mieste Rio de Žaneire buvo pasirašyta Biologinės įvairovės išsaugojimo konvencija. Toks svarbus tarptautinis dokumentas gimė ne šiaip sau: planetos gyvajai gamtai vis sunkiau išlikti ar bent jau išsaugoti savo grynumą, surasti augti ar gyventi tinkamas vietas. Pasaulio biologinė įvairovė labai turtinga, požiūris į ją kiekvienam Žemės kampely taip pat vis kitoks. Vienur tai labai gerbiami ir saugomi objektai, kitur – maisto ar lengvai gaunamų pinigų šaltinis.

Beje, daug kas klausia – kas ta biologinė įvairovė? Ji – visa gyvoji planetos gamtos dalis: augalai, grybai, gyvūnai.Vien tik vabzdžių Žemėje gyvena ne mažiau kaip 5 milijonai rūšių, paukščių – iki 11 tūkstančių, žinduolių – iki 6000. Kol kas atrasta ir aprašyta, ištirta anaiptol ne viskas.

Pasakosime apie pavasario augalų naudojimą, apie praėjusio medžioklės sezono rezultatus, skaitiomi klausytojų laiškai.

Laidos autoriai – Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

„Gamta – visų namai“ – šeštadienį, gegužės 18 d., 06.30 val., kartojama gegužės 21 d., antradienį, 20.20 val.

 

 

 

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...