captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Žinių amžius“: pirmieji jutiklius naudojo angliakasiai

Anot prof. Romo Barono, 2012 m. Lietuvos mokslo premijos laureato, angliakasiai leisdamiesi į šachtą pirmieji naudojo jutiklius. 
2012 m. Lietuvos mokslo premijos laureatas prof. Romas Baronas. Viliaus Stakėno nuotr.
2012 m. Lietuvos mokslo premijos laureatas prof. Romas Baronas. Viliaus Stakėno nuotr.

Anot prof. Romo Barono, 2012 m. Lietuvos mokslo premijos laureato, angliakasiai leisdamiesi į šachtą pirmieji naudojo jutiklius. Su savimi jie pasiimdavo kanarėlių porelę. Jei metano dujų koncentracija šachtoje viršydavo normą, kanarėlės užversdavo kojeles. Dabartiniai jutikliai yra labai sudėtingi. Juose mikro-nano lygiu veikia daugybė sudėtingų fizikinių ir cheminių procesų. Čia ir prireikia matematinio modeliavimo.

Fizinių mokslų srities laureatas prof. R. Baronas už  fundamentinių ir taikomųjų mokslinių tyrimų darbų ciklą „Matematinis netiesinių procesų ir sistemų nehomogeninėse terpėse modeliavimas“ kartu su prof. Feliksu Ivanausku buvo įvertintas aukščiausiu Lietuvoje mokslo apdovanojimu. R. Baronas atliko sudėtingiausius kompiuterinius skaičiavimus ir prisidėjo kuriant modelį – sudėtingas matematines lygtis, aprašančias jutiklyje vykstančius procesus.

O kaip mokslininkas, prisimena prof. R. Baronas, formuotis pradėjo gyvendamas ir mokydamasis Kybartuose. Dar ir dabar mokslininkui tai pats brangiausias širdžiai miestas. Jis yra Pasaulio kybartiečių draugijos valdybos narys, šiuo metu besirūpinantis draugijos tinklalapiu ir miesto istoriniu paveldu.

Ved. Jolanta Jurkūnienė.

„Žinių amžius“ trečiadienį, gegužės 15 d., 16.03 ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ. 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...