captcha

Jūsų klausimas priimtas

Žmonės ir idėjos“: Vilnius prerijose ir laisvas penktadienis

Bent du Vilniai, įkurti XIX a., yra Šiaurės Amerikoje – Kanadoje ir JAV.
JAV vilniečių vestuvės<br> 1902 m.<br> fotografija iš JAV Minesotos universiteto Imigracijos istorijos tyrimų centro archyvo.
JAV vilniečių vestuvės
1902 m.
fotografija iš JAV Minesotos universiteto Imigracijos istorijos tyrimų centro archyvo.
Ar buvote Vilniuje? Prieš atsakydami į šį klausimą, pasitikslinkite, kuriame. Bent du Vilniai, įkurti XIX a., yra Šiaurės Amerikoje – Kanadoje ir JAV. „Kraštovaizdis ten ne toks, kaip Lietuvoje, Lenkijoje ar Baltarusijoje, lygumos tęsiasi kiek akis užmato. Pirmieji gyventojai daugiausiai buvo valstiečių šeimos, buvo keletas inteligentų, kurie norėjo ten pradėti ūkininkauti, bet jiems nelabai pasisekė, buvo ir grupė politinių pabėgėlių, pasitraukusių po 1863 m. sukilimo, “  – apie JAV Minesotos valstijoje esantį Vilnių/Wilno pasakoja Lenkijos istorijos ir kultūros tyrinėtojas dr. Johnas T. Radzilowskis iš Pietryčių Aliaskos universiteto (JAV).  Pirmojoje laidos dalyje – pasakojimas apie prerijų Vilnių.
 
XIX a. pramoninių valstybių darbininkai dirbo po keliolika valandų per dieną ir galėjo džiaugtis, jei turėdavo bent vieną laisvą dieną per savaitę. Aštuonios darbo valandos ir penkios darbo dienos – vienas svarbiausių to meto darbo judėjimo pasiekimų. Gegužės 1-oji, Tarptautinė darbo diena, šiandien švenčiama daugiau nei 80 šalių. Kalendoriuose ji atsirado minint 1886 m. policijos apšaudytą Čikagoje vykusią darbininkų demonstraciją, kuria buvo reikalaujama sutrupinti darbo dieną iki 8 valandų. Antroje laidos dalyje kalbėsime, kodėl šiandien vienose valstybėse einama dar toliau, trumpinant darbo savaitę iki 4 dienų, o kitose siekiama atsisakyti darbo laiko ribojimo.
 
Vedėja Audra Čepkauskaitė.
 
„Žmonės ir idėjos“ – gegužės 1 d., trečiadienį, 14.00 val. per LRT KLASIKĄ. Laida kartojama ketvirtadienį 00.05 val. per LRT radiją ir 22.10 val. LRT Klasikos programoje.
 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...