captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Žinių amžius“: kuo įdomūs mokslui atmosferos aerozoliai?

„Ore esančios kietos ir skystos dalelės įdomios mokslui dėl atmosferos užterštumo ir poveikio sveikatai bei ore esančių dalelių atspindėjimo Saulės šviesą, lemiančių debesų atsiradimą“, – atsako  fizikas Darius Čeburnis, atliekantis tiriamuosius darbus Airijos nacionaliniame universitete Golvėjuje.
Mokslininkas fizikas Darius Čeburnis.
Mokslininkas fizikas Darius Čeburnis.

„Ore esančios kietos ir skystos dalelės įdomios mokslui dėl atmosferos užterštumo ir poveikio sveikatai bei ore esančių dalelių atspindėjimo Saulės šviesą, lemiančių debesų atsiradimą“, – atsako  fizikas Darius Čeburnis, atliekantis tiriamuosius darbus  Airijos nacionaliniame universitete Golvėjuje.

Gamtoje yra ir natūralių aerozolio dalelių, kurios nepriklauso nuo žmogaus veiklos. Jos atsiranda, pavyzdžiui, išsiveržus vulkanams ar dykumoje nuo žemės paviršiaus sukilus dulkėms. Pasak D. Čeburnio, bene svarbiausias tokių dalelių susidarymas yra virš jūros, kai lūžtant bangoms sprogsta oro burbuliukai. Dar daug kas nežinoma, tarkime, iš ko tos jūrinės dalelės susidaro. Tačiau aišku, kad ne vien iš jūros druskos, kaip buvo manoma anksčiau. Aptikta labai daug organinių junginių, kurie atsiranda dėl gyvybinės veiklos vandens paviršiuje ir gali smarkiai veikti klimatą. Apie šį atradimą D. Čeburnis su kolegomis paskelbė prestižiškiausiame mokslo žurnale „Nature“. Tyrimai sėkmingai tęsiami toliau. Norima atskleisti tikslų mechanizmą, kaip viskas vyksta.

Nors D. Čeburnis dirba Airijoje, jis laiko pareiga kiek įmanoma daugiau įgytos patirties panaudoti savo tėvynėje. Mokslininkas save laiko lietuviškumą puoselėjančiu žmogumi ir tam pritaria kolegos airiai. Jau dešimt metų Airijoje dirbantis fizikas nuolat bendradarbiauja su kolegomis Lietuvoje, Fizinių ir technologijos mokslų centro Fizikos instituto tyrėjais. Už darbų ciklą „Atmosferos aerozolio dalelės: fizinės ir cheminės savybės ir įtaka klimato kaitai, oro taršai ir sveikatai“ Darius Čeburnis su kolegomis Vidmantu Ulevičiumi ir Kęstučiu Kvietkumi tapo  2011 m. Lietuvos mokslo premijos laureatais.

Ved. Jolanta Jurkūnienė.

„Žinių amžius“ – trečiadienį, birželio 27 d., 16.03 ir 20.20 val. per Lietuvos radiją. 

 

 

 

 

  

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...