captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: laukiame parskrendant gandro

Gandro sugrįžimas yra ypatingas ženklas, netgi reiškinys. Pirmas pamatytas skrendantis gandras lemia stiprią sveikatą ir sėkmę, o vaikams – greitas kojas. Jeigu jo nepamatome skrendančio, tik tupintį, taip pat nieko blogo: susitikimas su šiuo paukščiu visada labai svarbus.
Selemono Paltanavičiaus nuotr.
Selemono Paltanavičiaus nuotr.

Kovui liko nedaug laiko, pirmasis kalendorinis pavasario mėnuo neatnešė tikrojo pavasario ir šilumos. Sunkiausia pietinėje, rytinėje Lietuvoje, kur dar neseniai pasnigo, papustė. Tačiau saulė daro savo didelius darbus, graužia sniegą.

Toks lėtas sniego nykimas nepagimdo naujų upokšnių, nepakelia  upių vandens lygio. Kažin, ar pamaryje bus potvynis? Gal pakaks to, kurį regėjome žiemą? Svarbu žinoti, ar iki to laiko, kai Nemuno surinkti vandenys pasieks deltą ir Kuršių marias, dar išliks ledas. Jeigu jis bus, kelias vandeniui bus užvertas, grūsis upės atnešti ledų laukai, vadinasi, potvynio neišvengti...

Jau dabar Nemuno delton  skrenda paukščiai, ypač  žąsys, gulbės, antys. Daugelis jų čia tik pailsės, o po to leisis į kelią – skris šiaurėn. Tačiau mes laukiame gandro. Kovo 25-oji – Gandrinės. Tai tikrai labai sena šventė, kuri, net nežinia, ar gilioje senovėje buvo siejama su kokia nors kita proga, kaip dabar – tapatinama su Blovieščiumi. Gandro sugrįžimas yra ypatingas ženklas, netgi reiškinys. Visi žinome, kad pirmas pamatytas skrendantis gandras lemia stiprią sveikatą ir sėkmę, o vaikams – greitas kojas. Jeigu jo nepamatome skrendančio, tik tupintį, taip pat nieko blogo: susitikimas su šiuo paukščiu visada labai svarbus.

Jau pradeda čirenti vieversiukai, o žvejai, sakytum, visai to nelaukia. Ežerų ledas daug kur tvirtas, tačiau išsiruošus žvejybon į nežinomą vietą, būtina neskubėti, pasiklausti vietinių apie galimus pavojus. Laidoje apie žvejybą ant paskutinio ledo pasakoja žinomas žvejas, žurnalistas Ričardas Adamonis. Tačiau pasakojama ir apie brakonierius, kurie pasipriešina aplinkosaugos pareigūnams.

Čia pat – Velykos, o mūsų padangėje jau rūksta pievų gaisrų dūmai. Dėl tokių padegimų kasmet sunaikinama daug pastatų ir kito turtų, miško želdinių, žūsta žmonės.

Skaitysime klausytojų laiškus, girdėsite gamtininkų įspūdžius iš gamtos – visų namų.

Laidos autoriai – Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

„Gamta – visų namai“ – šeštadienį, kovo 23 d., 06.30 val. ir antradienį, kovo 26 d., 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close