captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“

Apie  paukščių vardų kilmės istorijas ir paukščiuką, turinčiam žemaitišką vardą – kūltupis.

Birželio vidury pagaliau pasijutome tikroje vasaroje. Tai kas, kad ji kartais vėsoka ar lietinga. Ji mūsų vasara, ir ją mylime tokią, kokia yra. Vasaros neatspėjame net turėdami tobuliausių prietaisų. Gal ir gerai taip, kad negalime vasaros valdyti, nes po mūsų eksperimentų – kas iš jos beliktų? Tačiau to tikrai nebus, vasara visada bus pati sau ponia.                                

Vasara yra pačiam gražume, diena dabar trunka 17 valandų ir 17 minučių. Jai liko užgyventi dar 1 minutę šviesos, tada ji pakils į patį vasaros aukštį. Nuo Kalėdų meto diena tapo ilgesnė 10 valandų. Tačiau dabar žinome, kad ilgas ėjimas švieson baigėsi. Tiesa, kai kas mano, kad vasara jau įpusėjo. Tačiau iš tikro – birželis yra tik vasaros pradžia, o vasara įpusės negreit, tik liepą.

Dabar labiausiai žavi žaluma. Atsisveikinus su pavasario žiedais, vasara išskleidžia savo žiedus ir žiedynus. Šie nesislapsto tarp lapų, yra pastebimi, ant aukštų stiebų – sakytum, vyksta varžytinės: kam  pirmiesiems pavyks privilioti vabzdžius, ką greičiausiai papurtys vėjas ir išbarstys žiedadulkes. Tokias biologines savybes augalai „laimėjo“ ilgam evoliucijos kely. Jeigu kas nors „surado“ kitokį sprendimą ir neišaugina ilgo stiebo, savo tikslo pasiekia skleisdami stipresius nei kitų augalų kvapus. Vabzdžiams tokie kvapai patinka.

Dar aktyviai gieda paukščiai. Tiesa, kai kas girdėdamas devynbalses sako, kad tai lakštingala gieda... Deja, lakštingalos jau tyla, kitur – ir visai nurimo. Jų namuose paupiuose, paežerėse – kiti rūpesčiai, metas auginti jauniklius.

Laidoje pasakojama apie  paukščių vardų kilmės istorijas ir daug dėmesio skiriama paukščiukui, turinčiam žemaitišką vardą – kūltupis. Žemaitiškai akmuo – kūlis. Vadinas, kūltupį galima būtų vadinti ir akmentupiu. Tačiau jau geriau – kūltupis.

Laidos rengėjai kviečia keliauti į Žemaitiją, kur  tiek alkakalnių, mitologinių vietovių, riedulynų.

Kalbant apie akmenis būtina minėti Mosėdį ir užsispyrusį, darbštų, nenuilstantį gydytoją Vaclovą Intą, kuris šiames miestelyje  sukaupė unikalią akmenų ir augalų kolekciją, o po to įkūrė muziejų. Dabar Respubikinis akmenų muziejus vadinamas Vaclovo Into vardu. Laidoje apie muziejų pasakoja jo direktrorius Evalda Razgus. 

Daug ką dabar galima surasti gamtoje. Štai gamtininkas Jonas Jakseboga birželio 9 dieną rado  rudmėsę. O miškininkas ir gamtos fotografas Rimantas Nalivaika prieš savaitę tikrino savo kolegų praešimą apie surastus meškos pėdsakus. Švenčionių rajone jie nėra labai didelė retenybė, bet – vis tiek įdomūs. Meškos užpakalinės kojos pėdos atspaudas be nagų siekė 26 centimetrus ilgio.

Laidoje pasakojama apie vaikų vasarą, apie ateinančias Jonines. Iki jų liko viena savaitė.

„Gamta – visų namai“ – šeštadieniais 06.30 val. ir antradieniais 20.20 val.

Laidos autoriai – Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas

 

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...