captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Kultūros savaitė“: suprasti Salomėją

„Aš žinau, kodėl ją taip puola. Todėl, kad ji talentingiausia. Jos eilėraščius iki šiol skaito ir dainuoja, mokykloje mokosi, apie ją kalba, ji kaip asmenybė yra įdomi. O antra – ji buvo vienintelė moteris tarp tų rašytojų, vykusių į Maskvą. Moteris, ir pati talentingiausia – kas šiandien iš tų vyrų labai žinomas? Ką mes šiandien skaitom? Kieno knygos guli ant stalo? Talentingą labiausiai muša“, – sako rašytoja Aldona Ruseckaitė, pristačiusi biografinį romaną apie Salomėją Nėrį „Padai pilni vinių“.
Eglės Grėbliauskaitės nuotr.
Eglės Grėbliauskaitės nuotr.

Šią savaitę dirigentė Mirga Gražinytė-Tyla pasirašė pirmą sutartį su klasikinės muzikos leidėja „Deutsche Grammophon“, „Classic FM“ pripažino ją geriausia dirigente pasaulyje. Sopranas Asmik Grigorian nominuota prestižiniuose „International Opera Awards“, o Aleksandra ir Vilius Kerai varžysis dėl geriausios operos įrašo statulėlės „Grammy“ apdovanojimuose.  Įvykius aptarsime su Gerūta Griniūte.

Kaune gimusi žydų kilmės Emma Goldman kai kuriuose šaltiniuose apibūdinama kaip pavojingiausia Amerikos moteris. Aktyvi anarchizmo ir feminizmo idėjų šalininkė Lietuvoje nerado sau vietos ir iš čia emigravo dar paauglystėje. E. Goldman biografiją nagrinėjanti VDU istorikė Ugnė Marija Andrijauskaitė sako, kad ir šiandieninėje Lietuvoje šiai asmenybei nebūtų lengviau. 

2017 m. Klaipėda buvo paskelbta Lietuvos kultūros sostine. Praėjus metams nuo šio projekto pabaigos, pristatytas naujas sociologų tyrimas, nagrinėjęs, kaip sostinės metai pakeitė klaipėdiečių kultūros vartojimo įpročius. Tyrimo išvadas komentuoja sociologas Liutauras Kraniauskas.

Sostinės galerijoje „Artifex“ veikia Dominyko Sidorovo ir Kazimiero Brazdžiūno paroda „Apmatai“. Čia menininkų kūrybos užkulisiai ir piešinių eskizai tampa pagrindiniu ekspozicijos objektu. Kodėl žiūrovui svarbu išvysti kūrėjo kelią iki galutinio tikslo? D. Sidorovas sako, kad kartais būtent eskizas ir tampa tikruoju meno kūriniu.

Menotyrininkas Ernestas Parulskis komentare apie muziejų lankomumą tvirtina, jog „jei mes ir galime su kuo nors lygintis, tai tik su Luvru, nes patys ir esame tikslus, kiekybiniu požiūriu, Luvro atspindys“.

Londone pristatytas naujos koncertų salės projektas, taip pat šiame mieste surengta didžiausia kada nors prancūzų madai skirta paroda. Tuo tarpu Indonezijos valdžia siekia užkirsti kelią kitų kultūrų įtakai šalies kūrėjų muzikoje. Apie tai – užsienio naujienų apžvalgoje.

„Aš žinau, kodėl ją taip puola. Todėl, kad ji talentingiausia. Jos eilėraščius iki šiol skaito ir dainuoja, mokykloje mokosi, apie ją kalba, ji kaip asmenybė yra įdomi. O antra – ji buvo vienintelė moteris tarp tų rašytojų, vykusių į Maskvą. Moteris, ir pati talentingiausia – kas šiandien iš tų vyrų labai žinomas? Ką mes šiandien skaitom? Kieno knygos guli ant stalo? Talentingą labiausiai muša“, – sako rašytoja Aldona Ruseckaitė, pristačiusi biografinį romaną apie Salomėją Nėrį „Padai pilni vinių“. Suprasti Salomėją bandysime su A. Ruseckaite bei su Salomėjos Nėries vertinimą projekte nagrinėjusia menininke Egle Grėbliauskaite. Prisiminsime literatūrologo Mindaugo Kvietkausko mintis apie pasmerktuosius poetus, skambės ir vienintelis išlikęs įrašas, kuriame savo poeziją skaito pati S. Nėris.

Ved. Juta Liutkevičiūtė.

„Kultūros savaitė“  vasario 9 d., šeštadienį, nuo 09.05 iki 11.00 val. per LRT RADIJĄ.

Laida kartojama vasario 10 d. 00.05 val. per LRT RADIJĄ.

https://www.facebook.com/kulturossavaite/

 

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close