captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Radijo dokumentika“: dirbtinis svajonių miestas

Uranas pirmajai sovietinei atominei bombai sodrintas prie Baltijos jūros. Kelis dešimtmečius nedidelis Estijos miestas Silamejė šiaurės rytų Estijoje Suomijos įlankoje buvo svarbus sovietų atominės pramonės tiekėjas. Norintys patekti į slaptą miestą ar iš jo išvykti turėjo gauti specialius leidimus.
Martyno Vizbelio nuotr.
Martyno Vizbelio nuotr.

Estijai atkūrus nepriklausomybę, miestas ir jo gyventojai, penktame dešimtmetyje suvažiavę ten iš visos Sovietų sąjungos, išgyveno lūžį. „Žmonės jau buvo prigiję, jie laikė Estiją savo šalimi ir – bent jau dauguma – rėmė nepriklausomybę. Tačiau vėliau prasidėjusias ekonomines ir socialines permainas vyresnioji karta sunkiai išgyveno, žmonės sirgo iš įtampos, patekdavo ir į psichiatrines ligonines, mirdavo", – amžių sandūrą mieste prisimena menininkė Aala Gitt.

Dirbtinio miesto istoriją saugo originalus vietos menininkų sukurtas muziejus. Pamiršti jos neleidžia ir radioaktyvių atliekų kapinynas ant jūros kranto. Kodėl aplankyti stalinistinės architektūros miesto šiandien vyksta žmonės iš visos Estijos?

Ved. Audra Girijotė.

„Radijo dokumentika“ gruodžio 9 d., sekmadienį, 11.05 val. per LRT RADIJĄ.

Laida kartojama  gruodžio 11 d., antradienį, 21.08 val. per LRT RADIJĄ.

 


 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close