captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Radijo dokumentika“: Baniutė iš Lietuvos

Muzikologo Janio Kudinio rankose – gana reta kompaktinė plokštelė. Diskas išleistas prieš du dešimtmečius, nedideliu tiražu. Viršelyje – karūnuota geltonkasė medinės pilies ir dramatiškai mėlyno dangaus fone.
Operos įrašai Latvijos nacionalinėje bibliotekoje. V. Pilibaitytės nuotr.
Operos įrašai Latvijos nacionalinėje bibliotekoje. V. Pilibaitytės nuotr.

Tai Baniutė – pirmosios, 1920 m. pastatytos, latviškos operos, herojė. Ši opera laikoma Latvijos muzikos klasika. Nors paskutinį kartą statyta dar sovietmečiu, „Baniutė“ gerai žinoma tiek akademikams, tiek mėgėjams.

Bet J. Kudinis šiandien varto disko bukletą su operos libretu ir juokiasi. Jis tik neseniai pastebėjo, kad įraše girdimas operos tekstas neatitinka pridėto teksto latvių kalba, o vertimas į anglų kalbą irgi turi vieną reikšmingą netikslumą. Pasirodo, skirtingose libreto versijose tai atsiranda, tai dingsta... Lietuva.

Vienoje pirmųjų „Baniutės“ eilučių yra frazė latviškai „Skrido erelis virš Lietuvos“, bet šalia angliškai pateikiamas vertimas „Skrido erelis iš toli“. 

Iš kur pirmojoje latviškoje operoje Lietuva? Ir dar vos nepriklausomybę paskelbusioje Latvijoje? Muzikologai žino, kad tai tikrai ne klaida.

Įdomu tai, kad per pastaruosius šimtą metų ir kritikams, ir mokslininkams nelabai rūpėjo, kad Lietuva iš operos libreto prieš karą kaip dingo, taip ir atsirado tik po beveik pusšimčio metų. Ir tai – ne Latvijos, ne Lietuvos, o JAV scenoje, Niujorke.

Šią istorija girdėsite laidoje „Radijo dokumentika“ lapkričio 25 d. 11.05 val. per LRT RADIJĄ. Kartojama antradieniais 21.08 val.

Autorė Vaida Pilibaitytė.

https://www.facebook.com/radijodokumentika/

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...