captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Literatūros akiračiai“: šiaurietiško atvirumo provokacijos

„Tėvas mirė, o aš mąstau apie pinigus, kuriuos gausiu po jo mirties“, – savo vardu norvegų rašytojas Karlas Ovė Knausgaardas provokatyviai atvirai rašė pasaulinio garso sulaukusiame kūrinyje „Mano kova“.
Norvegų rašytojas Karlas Ovė Knausgaardas.
Norvegų rašytojas Karlas Ovė Knausgaardas.

Atviras, radikaliai autobiografiškas ir vienas labiausiai skaitomų šiuolaikinių literatūros autorių Karlas Ovė Knausgaardas šešis romanų tomus „Mano kova“ publikavo 2009–2011 metais. Vien Norvegijoje, turinčioje apie penkis milijonus gyventojų, romanų parduota apie pusę milijono egzempliorių. Atviri Knausgardo tekstai apie jo vedybas, tėvo alkoholizmą, žmonos bipolinį sutrikimą, sudėtingas tėvystės patirtis ir kitus kasdienio gyvenimo iššūkius šokiravo norvegų visuomenę. Norvegijoje užvirė diskusijos: ar Knausgardas drąsus, ar begėdis? Ar rašytojas pasielgė etiškai, be skrupulų pavaizduodamas artimų žmonių bei draugų privatų gyvenimą?

Bet knyga sudomino ir užsienio skaitytojus ir kritikus. Jis tapo vienu iš svarbiausių šiuolaikinių rašytojų pasaulyje.

Lietuviškai pasirodė pirmasis „Mano kovos“ tomas. Apie šią knygą kalbėsimės su jos vertėja iš norvegų kalbos, skandinaviste Juste Nepaite. Ar tai norvegiška knyga, kur yra autobiografijos ir fikcijos ribos, kodėl autoriui grasinta teismais, kaip vertimas parodo, kokie tabu yra mūsų, lietuvių visuomenėje.

Ved. Rimantas Kmita.

„Literatūros akiračiai“ – rugsėjo 9 d., sekmadienį, 16.30 val. per LRT RADIJĄ.

Laida kartojama rugsėjo 10 d., pirmadienį, 01.05 val.

https://www.facebook.com/LiteraturosAkiraciai

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...