captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: gamtoje jau skamba nežiemiškos melodijos

Kas rytą anksti, po septintos, jau čiauška zylės, dieną suokia lipučiai, miškų glūdumoje švilpsi jerubės. Rujoja vilkai, lūšys. Vestuves kelia lapės, greitai sukrus voverės. 
Lūšis.
Lūšis.

Kol kas dar žiema, baltas šviežias sniegas gražus, šaltuko – nedaug. Artėdami prie vasario vidurio net ir neieškodami randame žiemai neįprastų ženklų. Jie labiau būdingi vasariui, kuris Lietuvoje visada laikytas pūgų mėnesiu, o jo charakteriui būdingas nepastovumas, nelauktos permainos.

Svarbiu vasario vidurio įvykiu tampa Užgavėnės, per kurias valgysime blynus ir dainuosim... „Žiema žiema, bėk iš kiemo“. Užgavėnių akcentai – kaukės, važinėjimasis rogėmis, vaikščiojimas po kaimus. Žinoma, ne mažiau svarbios Lašininio ir Kanapinio ristynės. Visada žinome, kad nugalės liesasis Kanapinis, nes kitaip negali būti.

Gamtoje jau skamba ne žiemiškos melodijos. Kas rytą anksti, po septintos, jau čiauška zylės, dieną suokia lipučiai, miškų glūdumoje švilpsi jerubės.  Jerubės visą žiemą gyvena poromis, nes savo vestuves kėlė rudenį.

Rujoja vilkai – senovėje tokiu metu medžiotojai juos savaip kalbindavo, mėgdžiodavo pilkųjų balsus ir prisiviliodavo. Dabar vilkai saugūs, jie jau susirinko į savo pastovias vietas. Vestuves kelia lapės, greitai sukrus voverės. Rujoja lūšys.

Mus pasiekė žinios, kad iš savo žiemaviečių skrydin į namus pakilo baltieji gandrai. Lietuvos gandrai žiemoja prie didžiųjų Tanganjikos, Viktorijos ežerų, Pietų Afrikoje. Iš čia į Lietuvą skrenda pusantro mėnesio. Pradžioje jie keliauja palei Nilą, po to pro Sinajaus pusiasalį suka į Mažąją Aziją (Turkiją), iš čia pro Bulgariją, Ukrainą, aplenkdami Karpatų kalnus, skuba į Lietuvą.

Apie gandrų keliones buvo sužinota visai neseniai, prieš šimtą metų juos pradėjus žieduoti. Apie Lietuvoje žieduotus gandrus, apie žieduojant nustatytus gandrų kelionių maršrutus laidoje pasakoja Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus Žiedavimo centro vadovas Ričardas Patapavičius. Laukdami gandrų turime skubiai apžiūrėti jų lizdus. Jeigu reikia, juos privalu sutvarkyti.

Laidoje skaitysime klausytojų laiškus. Laukiame pasiūlymų, kaip lietuviškai turėtume vadinti valstybinių rezervatų specialistą – reindžerį.

Laidos autoriai – Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

„Gamta – visų namai“ – šeštadienį, vasario 9 d., 06.30 val. ir antradienį, vasario 12 d., 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...