captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Radijo paskaitos“: Barboros Radvilaitės mitai ir jų transformacijos

Kodėl neblėsta Barboros Radvilaitės legenda? Kuo karalienės įvaizdis istorinėse LDK šalyse – Lenkijoje, Ukrainoje ir Baltarusijoje – skiriasi nuo jos įvaizdžio Lietuvoje? Ar iš tiesų pirmosios gulbės, kaip brangi dovana mylimai žmonai, Lietuvoje atsirado Žygimanto Augusto dėka?
Lukas Kranach Jaunesnysis – Barbora Radvilaitė.
Lukas Kranach Jaunesnysis – Barbora Radvilaitė.

Lietuvos visuomenės istorinėje sąmonėje Lenkijos karalienė ir Lietuvos didžioji kunigaikštienė Barbora Radvilaitė (apie 1522–1551) tebėra žymiausia visų laikų Lietuvos istorinė moteris. Jos asmenybės žavesys, spalvingas, sudėtingas ir tragiškas gyvenimas, trumpai patirtas karūnacijos triumfas įsirėžė ne vien į mūsų valstybės, bet ir į kitų LDK istorinį palikimą perėmusių šalių istorinę kultūrą. Natūralu, kad tokia moteris visais laikais sulaukia ypatingo visuomenės dėmesio.  Mitų sukurta įvairiausių – nuo Juodosios damos, burtininkės-žiniuonės, nuodytojos ir paleistuvės iki trapios, tėvynę mylinčios tautinės herojės, Lietuvos valstybės laisvės simbolio. Vienos legendos kuria kitas,  istorijos aplimpa tikrais netikrais pramanais... Istorikai nesiliauja tyrinėti istorinio paveldo, menininkai semiasi idėjų kūrybai, o savo tikslams Barboros mitus sėkmingai išnaudoja sumanieji komercininkai...

Kodėl neblėsta Barboros Radvilaitės legenda? Kuo karalienės įvaizdis istorinėse LDK šalyse – Lenkijoje, Ukrainoje ir Baltarusijoje – skiriasi nuo jos įvaizdžio Lietuvoje? Ar iš tiesų pirmosios gulbės, kaip brangi dovana mylimai žmonai, Lietuvoje atsirado Žygimanto Augusto dėka? Kur veda garsiųjų Barboros perlų detektyvai? Šiuos ir kitus klausimus paskaitoje aptars istorikė hum. m. dr. Raimonda Ragauskienė.

Red. Gailutė Jankauskienė.

Liepos 31 d., antradienį, 14.05 val. ir rugpjūčio 4 d., šeštadienį, 14.05 val. per LRT KLASIKĄ.

(Kartojama 2015 03 31 laida.)

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...