captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Žmonės ir idėjos“: atmintis be atminties

Ką veikiame atminties vietose, kaip jos mus veikia, ką santykis su istorija juose sako apie šiandieninę Lietuvos visuomenę?

Kauno IX forto teritorijoje vykęs 1919 m. mūšio inscenizavimas ir galimybė susipažinti tiek su istorine, tiek su šiuolaikine ginkluote bei šių dienų pagalbos tarnybų darbu sutraukė daug lankytojų. Muziejus sulaukė kritikos dėl masinių žydų žudynių vietos pasirinkimo tokiam renginiui. Organizatoriai teigia norėję skatinti žmonių susidomėjimą istorija ir pilietiškumą, o nuo masinių žudynių vietos išlaikytas 500 m atstumas. Aplankyti Holokausto ekspoziciją buvo galima nemokamai. „Kai kurie žmonės pirmą kartą išgirdo žodį „Holokaustas“, – sako Kauno IX forto muziejaus direktorės pavaduotojas istorikas Marius Pečiulis.

„Mes pasakome – taip, atsargiai, čia Holokausto aukos, gerbkite jų atminimą, o mes čia kokią nors „savo“ temą organizuosime. Toks atsainumas“, – sako istorikė Neringa Latvytė-Gustaitienė, vadovaujanti Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Istorijos tyrimų skyriui. Trauminės atminties komunikaciją VU dėstanti mokslininkė sako susidurianti su paviršiniu istorijos žinojimu, kai studentai, išgirdę žodį „Holokaustas“, nesupranta, kodėl „vėl“ reikia apie tai kalbėti, bet paklausus, kur jų miestelyje yra žudynių vieta, pusė studentų patikina, kad tokios vietos jų apylinkėje nebūta. „Suprantu, kad taip buvo galima atsakyti 1990 m., kai apie Holokaustą tik pradėta kalbėti, bet dabar? Tokie renginiai, kaip vykęs IX forte, neprisideda prie gilesnio istorijos žinojimo, jis suteikia žudynių vietai kitas prasmes, kuria informacinį triukšmą. Mūšio, ginklų, kariuomenės galimybių demonstravimas yra gerai, bet tik ne toje vietoje.“

„Žmonės ir idėjos“ – gegužės 23 d., trečiadienį, 14.05 val. per LRT KLASIKĄ, kartojama 00.00 val. ir sekmadienį, gegužės 27 d., 11.05 val.

Ved. Audra Girijotė.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...