captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: esame jau po pusiaužiemio

Jūs turbūt matėte, kaip sausio 25-ąją vartėsi barsukas, ką išpranašavo – ilgą žiemą ar greitą pavasarį. Sausiui liko visai nedaug laiko, diena tapo šviesesnė ir ilgesnė daugiau kaip valanda.
Zylė.
Zylė.

Jūs turbūt matėte, kaip sausio 25-ąją vartėsi barsukas, ką išpranašavo – ilgą žiemą ar greitą pavasarį. Sausiui liko visai nedaug laiko, diena tapo šviesesnė ir ilgesnė daugiau kaip valanda. Prabėgusi savaitė buvo šalta... Daug kur termometras rodė 20 laipsnių šalčio ar net daugiau. Žinoma, mes esame regėję kur kas šaltesnių, žvarbesnių žiemų. Tačiau kol kas nesakome, kad didesnių šalčių nebus.

Gamtoje vis daugiau pavasariškų ženklų. Prie didžiosios zylės tilindžiavimo prisidėjo mėlynoji – ji labai garsiai svirpia. Gieda šiaurinė pilkoji zylė – jos giesmelė negarsi, bet melodinga, tokiu metu labai nelaukta. Dabar dieną galima matyti ant sniego šliaužiančias minštvabalio lervas  ir pūkuotus drugio meškutės vikšrus.

Stebėtojai praneša apie šėlstančius kiškius. Tuoj turi prasidėti lapių vestuvės. Dabar jau turėtų pradėti dainuoti vilkai – jų medžioklės sezonas baigėsi, į pilkųjų pasaulį ateina ramybė.

Dabar ant daugelio ežerų yra iki 20 cm storio ledas, kuris sraunumose, šaltinių vietose, gali būti plonesnis. Jeigu išsiruošėte ant jums nežinomo ežero ledo, būtinai klauskite vietinių. Žinoma, ir nepamirškite pasiimti smaigų, kurie padėtų įlūžus.

Daugiausiai žvejų dabar traukia į Kuršių marias, kur jau plaukia stintos. Greitai, kai tik ledas taps storesnis, mažų ežerinčių stintelių tinklais gaudyti pakils Aukštaitijos žvejai. O laidoje kalbėsime apie žuvivaisą – jos istoriją, technologijas, veisiamas rūšis. Apie tai pasakoja Žuvininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Žuvivaisos skyriaus vedėjas Valdas Gečys.

Žmonės skambina į laidą ir klausia – ką daryti sniege radus ežį? Jį reikėtų įleisti į patalpas, kur nėra labai šilta, bet ir nešalta, kamputy padėti šieno gniūžtę, o ant lentutės – keletą mažų gabaliukų žalios mėsos – jeigu žvėriukas būtų išalkęs ir norėtų atgauti pabudus prarastą energiją. Pavasariop jį reikės išleisti į laisvę.

Laidos autoriai – Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

„Gamta – visų namai“ šeštadienį, sausio 26 d., 06.30 val. ir antradienį, sausio 29 d., 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close