captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Ryto allegro“: kaip lietuviai kalbės po 100 metų?

„Kalba kinta, mes ją norim vienaip keisti, o ji kinta kaip nori. Rašytinę kalbą mes kontroliuojame lengviau, bet sakytinė ir slysta mums iš kontrolės“, – sako profesorius sociolingvistas Giedrius Subačius.
Profesorius sociolingvistas Giedrius Subačius.
Profesorius sociolingvistas Giedrius Subačius.

„Vieniems nykstant, atsiranda ir išauga kažkas kitokio, keistesnio. Neturėjau idėjos kažką nustebinti, sukurti alternatyvą. Žurnalas „Baltas kambarys“ skirtas daiktams, jame sutelpa kartais kardinaliai skirtingos pasaulėžiūros, nuomonės, požiūriai, tačiau tai ir yra įdomu“, – apie žurnale „Baltas kambarys“ rašančius „įsidaiktinusius“ žmones pasakoja žurnalo sumanytoja Luana Masienė.

Dienraščių kultūros puslapių apžvalga.

Kiekvienoje šalyje seksualinę prievartą viešinantis judėjimas #MeToo skleidžiasi savitoje kultūrinėje, socialinėje aplinkoje. Kas kalbant apie šį judėjimą liko nepastebėta Lietuvoje? Apie tai – kultūros istorikės Violetos Davoliūtės komentaras.

„Kalba kinta, mes ją norim vienaip keisti, o ji kinta kaip nori. Rašytinę kalbą mes kontroliuojame lengviau, bet sakytinė ir slysta mums iš kontrolės“, – sako profesorius sociolingvistas Giedrius Subačius, dirbantis Ilinojaus universitete. Anot profesoriaus, kitą šimtmetį lietuvių kalba keisis daug greičiau, nei per praėjusius 100 metų. Dažnai nuogąstaujama, kad technologijos neigiamai veikia kalbą. Esą dėl skaitmeninės erdvės įtakos daugėja anglicizmų, kalba skursta. Tačiau pasak Edukologijos universiteto Lietuvių kalbos ir kultūros centro vadovės Vilmos Leonavičienės, technologijos praplečia galimybes kalbą išlaikyti ir skleisti po visą pasaulį: „Pasaulis pasidarė labai globalus, išnyko ribos. Nebūtinai turi būti Lietuvoje, kad mokytumeisi lietuvių kalbos“, – sako V. Leonavičienė. Klausytojų laukia Vitos Ličytės pasakojimas apie lietuvių kalbos ateitį.

Ved. Juta Liutkevičiūtė.

„Ryto allegro“ vasario 27 d., antradienį, nuo 08.10 iki 10.00 val. per LRT KLASIKĄ.

https://www.facebook.com/Ryto-allegro-802923229818732/

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close